Home / Społeczeństwo / Turcja: Pożegnanie założyciela firmy Ülker

Turcja: Pożegnanie założyciela firmy Ülker

W środę, 13 czerwca, w Stambule miał miejsce pogrzeb Sabri Ülkera, założyciela największej na rynku tureckim firmy w branży spożywczej.

W uroczystości uczestniczyło wielu ludzi biznesu i świata polityki, między innymi premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan, minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoğlu, minister handlu Hayati Yazıcı, minister transportu Binali Yıldırım i minister ds. kultury i turystyki Ertuğrul Günay.

Sylwetka Sabri Ülkera zarysowana została w kilku przemówieniach jego przyjaciół i kolegów po fachu. Nazwany w nich został pionierskim przedsiębiorcą i filantropem. Był również jednym z członków-założycieli Tureckiej Fundacji do Walki z Erozją Gleby, Wylesieniem i Ochroną Środowiska (TEMA).

Firuz Kanatlı, długoletni przyjaciel zmarłego, będący jednocześnie jego największym rywalem biznesowym jako założyciel firmy ETİ, nazwał Sabriego trudnym przeciwnikiem i osobą, która nie bała się nowych pomysłów.

Początki firmy sięgają lat 40-tych ubiegłego wieku. Dochody Holdingu Yıldız zarejestrowane za 2010 rok opiewają na dziesięć i pół miliarda lir tureckich. Holding posiada 43 fabryki w Turcji i 9 za granicami kraju, zatrudnia prawie 25 tysięcy osób. Zajmuje się produkcją szerokiej gamy towarów takich jak herbatniki, czekolada, nabiał, jedzenie dla niemowlaków i opakowania.

Holding Yıldız prowadzony jest aktualnie przez syna Sabriego, Murata Ülkera i aktywnie działa w wielu krajach. Wnuk założyciela, Ali Ülker, jest jednym z dwóch wiceprzewodniczących tej firmy.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE