Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Prawnik, aktywista praw człowieka zastrzelony w Diyarbakır
DHA Media
DHA Media

Turcja: Prawnik, aktywista praw człowieka zastrzelony w Diyarbakır

Tahir Elçi – prawnik, aktywista praw człowieka i przewodniczący izby prawniczej w Diyarbakır w południowo – wschodniej Turcji, został zastrzelony w sobotę, 28 listopada. Życie straciło też dwóch policjantów. Strzelanina wybuchła podczas składania oświadczenia, w którym Elçi potępiał ostatni incydent – starcie przedstawicieli Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) ze służbami porządkowymi. Według oficjalnych źródeł nie wiadomo, czy Elçi był głównym celem ataku, czy raczej ofiarą strzelaniny pomiędzy terrorystami a policją.

Elçi zajmował się m.in. prawami Kurdów. Zwrócił na siebie uwagę oświadczając w wywiadzie telewizyjnym dla CNN Türk, że PKK nie jest grupą terrorystyczną.

W Diyarbakır oraz Stambule odbyły się demonstracje. Do ich organizacji nawoływała m.in. pro-kurdyjska partia HDP. Demonstranci nawoływali do wznowienia procesu pokojowego, a na wielu transparentach sugerowano, że to rządząca partia odpowiada za śmierć aktywisty.

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan oświadczył, że morderstwo prawnika „pokazuje, jak bardzo Turcja jest prawa w swojej determinacji w walce z terroryzmem”. Premier Ahmet Davutoğlu podkreślił natomiast, że celem była „Turcja – pokój i harmonia w Turcji”.

Źródła: reuters.com, hurriyetdailynews.com, trthaber.com

 

About Małgorzata Rabenda

Doktorantka na wydziale nauk o komunikacji Uniwersytetu w Kocaeli. Pisze o Turcji na portalu Bałkanistyka (społeczeństwo, polityka), a życie w kraju minaretów przybliża czytelnikom bloga Rodzynki Sułtańskie. Podyskutuj na Twitterze: @rodzynki
KOMENTARZE