Home / Polityka / Turcja: Premier obiecuje przystąpienie do Unii Europejskiej od dzisiaj do 2023 r.
Davutoglu i obietnice - rfi.fr

Turcja: Premier obiecuje przystąpienie do Unii Europejskiej od dzisiaj do 2023 r.

Nowy premier Turcji, Ahmet Davutoğlu, 1 września zaprezentował swój program polityczny. Prezentując najważniejsze cele swojego rządu, potwierdził chęć wprowadzenia swojego kraju do Unii Europejskiej od dzisiaj do 2023 r., daty obchodów 100-lecia powstania Republiki. Turcja pozostaje oficjalnym kandydatem od 2004 r., ale jej przyjęcie jest hamowane przez Francję i Niemcy.

Premier powtórzył również cel postawiony przez swojego poprzednika, Recepa Tayyipa Erdoğana, 10 sierpnia wybranego na prezydenta, o wprowadzeniu Turcji do klubu „pierwszych dziesięciu ekonomii świata” w 2023 r.

Uregulowanie konfliktu kurdyjskiego

Co do konfliktu kurdyjskiego, który od 1984 r. spowodował śmierć więcej niż 40 000 osób, Davutğlu obiecał także wprowadzić pokój „z determinacją, która zmieni losy kraju”.

Islamistyczno-konserwatywny rząd w 2012 r. podjął na nowo bezpośrednie rozmowy z przebywającym w więzieniu szefem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), Abdullahem Öcalanem. Jednakże inicjatywa jest blokowana od zeszłego roku, kiedy PKK zawiesiła emerytury swoich tureckich kombatantów, twierdząc że Ankara nie dotrzymała obietnicy reform na korzyść społeczności kurdyjskiej w Turcji (20% populacji).

Szef rządu dał jednocześnie potwierdzenie posłom przyszłej publikacji „planu działania” przewidującego „koniec terroryzmu, rozbrojenie, integrację i zniesienie barier w uczestnictwie w życiu politycznym”.

Rząd nie taki nowy

W piątek 29 września premier ujawnił skład swojego rządu, do którego, bez niespodzianki, należą ci sami wierni prezydenta i dyktatora kraju, Recepa Tayyipa Erdoğana. Zespół gospodarczy został szczególnie zmieniony, jako całość ku satysfakcji rynków finansowych. Od miesięcy wice-premier odpowiedzialny za ekonomię wraz ze swoim kolegą od finansów, uważani za głównych sprawców dobrą sytuację ekonomiczną w kraju, summa summarum bronią niepodległości banku centralnego pomimo presji ekonomicznych Erdoğana i ministra gospodarki.

Były minister Spraw Europejskich, Mevlüt Çavuşoğlu, osiągnął sukces i stał się głową dyplomacji. Nie będzie musiał zmieniać linii ambitnej polityki zagranicznej w duchu „neo-osmanizmu” prowadzonej od 2009 r., a krytykowanej szczególnie przez opozycję w Syrii i Egipcie. Bliski Erdoğanowi, powinien wprowadzić system pro-europejski i pro-amerykański, co determinuje wznowienie działań o wejściu Turcji do UE.

Od pierwszego głosowania na prezydenta 10 sierpnia, Erdoğan powtórzył, że liczy na kontynuację osobistego nadzorowania kraju za cenę reformy Konstytucji oraz pomimo obaw swoich przeciwników, którzy widzą w tym nowy dowód jego „autokratycznych” ambicji. W czwartek, 28 sierpnia, posłowie głównej opozycyjnej partii, Republikańskiej Partii Ludowej, opuścili salę plenarną, aby nie uczestniczyć w dokonaniu ślubowania Erdoğana, który według nich „zdradza” Konstytucję i laickie dziedzictwo Republiki stworzone przez Mustafa Kemala Atatürka w 1923 r.

Źródła: lemonde.fr

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE