Home / Polityka / Prawo / Turcja: Prezes Trybunału ostrzega przed wymuszoną konstytucją

Turcja: Prezes Trybunału ostrzega przed wymuszoną konstytucją

Haşim Kılıç

Prezes Trybunału Konstytucyjnego na sympozjum w centralnej Anatolii, w prowincji Kayseri, ostrzegł, że wymuszone podejście do prac legislacyjnych będzie zagrażać pokojowi i przysporzy więcej problemów niż korzyści.

„Reformy konstytucyjne wchodzące w życie bez stworzenia odpowiednich warunków niezbędnych dla pokoju, nie powinny mieć miejsca. Takie podejście byłoby największym zagrożeniem i tylko przysporzyłoby więcej problemów” – powiedział Haşim Kılıç. Sympozjum zatytułowane „Nowa Konstytucja” zostało organizowane przez Uniwersytet Erciyes i radę adwokacką w Kayseri.

Kılıç dodał, że poprzednie konstytucje Turcji były wynikiem nadzwyczajnych sytuacji lub zostały napisane bez zgody obywateli. Pierwsza konstytucja Turcji z 1924 r. powstała w nadzwyczajnych warunkach, a pozostałe ustawy zasadnicze z la zostały napisane w 1961 i 1982 po przewrotach wojskowych. Turcy chcieli dostąpić zaszczytu „napisania konstytucji przez przedstawicieli wybieranych z ich własnej woli” – powiedział.

Kılıç powiedział również, że istnieje psychologiczny próg w umysłach obywateli tureckich. „Konstytucja nie może być uchwalona bez zamachu” – takie postrzeganie musi zostać przezwyciężone. Podkreślił, że dyskusja na temat metody oraz szczegółów technicznych związanych z kodyfikacją nie przyniesie żadnych rezultatów.

Zaznaczył, że jako przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego był zawsze ostrożny, wyrażając swoją opinię na temat prac nad najwyższym aktem prawnym. Jednakże wezwał wszystkie strony przygotowujące ustawę zasadniczą, żeby odłożyły na bok swoje skrajne poglądy  mówiąc, że w Pojednawczej Komisji Konstytucyjnej opozycja i rząd są w równym stopniu reprezentowane, nie ma więc sensu marnować wysiłków i należy skupić się na samej ustawie.

„Trudno jest wyrazić swoją opinię, gdy rząd i opozycja ostro ze sobą walczą. Jestem w trudnej sytuacji, z tysiącami niespokojnych myśli, staram się aby nie nadepnąć na żadną z min, choć stąpam po polu minowym”- powiedział Kılıç.

„Utopią jest, aby konstytucja odpowiadała wymaganiom każdego z nas. Jeżeli strony narzucą swoje prawa, traktując je, jak gdyby były święte i nienaruszalne,  zachwiałoby to dialogiem i warunkami negocjacji. Powinniśmy być bardziej umiarkowani i rozsądni, negocjacje te mogą być sukcesem” – dodał.

Źródło: turkishweekly.net

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE