Home / Polityka / Prawo / Turcja: Problem hidżabów wciąż nierozwiązany?

Turcja: Problem hidżabów wciąż nierozwiązany?

Prawniczka nosząca hidżab, Figen Şaştım, wniosła apelację do  Rady Państwa* w związku z odmową wydania jej dowodu tożsamości przez Turecką Radę Adwokacką (TBB), po tym jak przedłożyła swoje zdjęcie w chuście, dodając, że jeden z sędziów zagroził jej podczas rozprawy zgłoszeniem do izby adwokackiej faktu noszenia przez nią nakrycia głowy. Şaştım brała udział w procesie w charakterze adwokata, a Rada Państwa orzekła na jej korzyść.

Rada Państwa w zeszłym tygodniu ogłosiła zawieszenie stosowania artykułu z kodeksu praktyki TBB zabraniającym kobietom-prawnikom  noszenia chust podczas wykonywania swojego zawodu. 8. Izba Rady Państwa rozpatrzyła apelację wniesioną przez Şaştım. Prawniczka zwróciła się do sądu o zawieszenie wykonywania art. 20 z TBB Kodeks Postępowania Prawników, który stanowi, że adwokaci i aplikanci „wykonują swój zawód w sądzie zgodnie ze stosownym wyglądem oraz bez chusty”.

Izba wydała postanowienie o zawieszeniu stosowania artykułu, a dokładniej wyłączyła z niego zwrot „bez chusty” . Decyzja zapadła większością głosów. Powołano się na fakt, że sformułowanie błędnie odnosi się do zawodu prawnika tylko jako usługi publicznej i zobowiązuje  do przestrzegania zasad, które dotyczą pracowników państwowych.

Składając w oświadczenie przed gmachem stambulskiego sądu Şaştım powiedziała, że uczestniczyła w rozprawie w Üsküdar w Stambule, podczas której sędzia zagroził jej, że zawiadomi TBB o łamaniu prawa wynikającego z Kodeksu Postępowania Prawników. Prawniczka pokazała sędziemu kopię wyroku Rady Państwa, zaznaczając, że jej koleżanki po fachu, które zakrywają włosy, zaczęły już reprezentować swoich klientów przed sądem w hidżabach, zatem zaczęły w praktyce wykonywać wyrok.

„Dlaczego TBB i kilka innych izb uznawały taką niezrozumiałą sprzeczność? Jest tylko jedna odpowiedź na to pytanie: ideologiczne obawy. Nasze prawa zostały naruszone poprzez naruszenie praw i Konstytucji. Sprawiedliwość i prawa nie są tak bezwartościowe, że mogą paść ofiarą ideologii. Jeżeli sprawisz, że sprawiedliwość padnie ofiarą ideologii, nie straci nic ze swej wartości, ale twoja ideologia owszem.”

 

Źródło: worldbulletin.net

 

*Danıştay- to turecka Rada Państwa, czyli odpowiednik polskiego NSA.Jest najwyższym sądem administracyjnym w Republice Tureckiej, mającym siedzibę w Ankarze. Jego rola i zadania są określone w Konstytucji Turcji w artykułach dotyczących sądów najwyższych. Wyroki zapadają bezwzględną większością głosów. Plenarne Zgromadzenie Rady Stanu składa się ze 156 członków. Obecnie przewodniczącym Rady jest Hüseyin Karakullukçu.

 

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE