Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Produkcja energii elektrycznej z odpadków

Turcja: Produkcja energii elektrycznej z odpadków

cop

Minister energetyki i zasobów naturalnych, Taner Yıldız, poinformował, iż do Urzędu Regulacji Energetyki (EPDK) wpłynęło 39 wniosków o przyznanie pozwolenia na przetwarzanie odpadków w celu produkcji energii elektrycznej. Minister podkreślił, że zapotrzebowanie na realizację tego typu projektów jest duże w całym kraju. Przewiduje się, że w taki sposób można by produkować nawet do tysiąca megawatów energii rocznie. Ważną cechą tego typu przedsięwzięć byłoby wykorzystywanie do produkcji energii szkodliwego dla środowiska metanu, będącego pochodną rozkładu śmieci.

Już w tym momencie z odpadów produkuje się 100 MW, a w budowie są urządzenia o produkcji dalszych 80 MW. Elektrownie wytwarzające 200 MW mogą zaopatrywać w energię elektryczną około 500 tysięcy gospodarstw domowych.

Minister zapowiedział wsparcie dla inicjatyw współpracy pomiędzy prywatnymi firmami recyklingu śmieci i produkcji energii a administracją terenową. Będzie to zysk zarówno dla danej gminy, ze względu na posiadanie źródeł energii, jak również eliminacja negatywnego skutku tworzenia wielkich wysypisk śmieci.

Źródła: ntvmsnbc.com, ekonomi.haberturk.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE