Home / Społeczeństwo / Turcja: Profil tureckich obywateli w nowym badaniu
profil tureckiego społeczństwa

Turcja: Profil tureckich obywateli w nowym badaniu

Najnowsze badania dotyczące stylu życia i postaw Turków ujawniły intrygujące wyniki, ogromny odsetek ludzi, bo aż 84 procent, deklaruje, że najlepszym sposobem, aby zabić czas jest oglądanie telewizji. Prawie połowa respondentów przyznała, że nigdy nie ćwiczy, nawet nie spaceruje.

Badanie, przeprowadzone przez firmę Ipsos KMG Badań i Usług Doradczych, dotyczy prawie 16.000 ludzi w całej Turcji. Zostało opublikowane w codziennej gazecie Posta. Wykazało, że 96 procent Turków nie widziało nigdy opery lub baletu.

Dane dla osób związanych z Turcją mogą wydać się mniej szokujące niż dla laików. Zaprezentujmy najważniejsze z nich. Aż 28 procent mieszkańców Turcji nie czyta gazet, a 45 książek. 60 procent Turków odpowiedziało, że media mogą być objęte cenzurą, a jeden procent więcej popiera zamykanie stron internetowych. Więcej niż połowa ankietowanych nie była w kinie (56 procent). Aż 94 procent, co stanowi niesamowity odsetek, nigdy nie było na wakacjach zagranicznych. Ponadto, 70 procent respondentów zgadza się z tym, że studentki mogą nosić hijab na uczelni, a 13 procent mniej ankietowanych popiera noszenie chust przez urzędników państwowych. 60 procent Turczynek deklaruje zakrywanie włosów w miejscu publicznym, a 71 procent ankietowanych uważa, że wypełnia wszystkie obowiązki religijne. Trochę mniej niż połowa Turków (46 procent) uważa, że jego żona powinna nosić hijab. Jako ciekawostkę można dodać, że 38 procent Turczynek w ogóle się nie maluje.

Aż 69 procent płci męskiej uznaje za koniecznie wyrażenie zgody na pójście swojej żony do pracy, podczas gdy z tym stanowiskiem zgadza się 57 procent kobiet. 20 procent panów i dwa procent mniej pań uważa, że kobieta może zostać spoliczkowana jeżeli zachodzi taka potrzeba.

A co Wy myślicie o zdaniu Turków na temat spędzania czasu wolnego i relacji damsko-męskich?

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE