Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Protesty przeciw zagrabianiu naturalnych terenów Morza Czarnego
Protest w Trabzonie - hurriyetdailynews.com

Turcja: Protesty przeciw zagrabianiu naturalnych terenów Morza Czarnego

W miniony weekend w mieście Trabzon na wybrzeżu Morza Czarnego zebrało się ok. 5 tys. osób, by protestować przeciw niszczeniu naturalnego środowiska w kraju. Głównym zagrożeniem dla ekosystemu w tamtym rejonie są różne projekty energetyczne, a wśród nich przede wszystkim budowa małych elektrowni wodnych.

Lokalna organizacja NGO – Platforma Bractwa Rzek (Derelerin Kardeşliği Platformu) wystąpiła przeciw rządowi tureckiemu, który pomaga firmom czerpać korzyści finansowe przez rujnowanie naturalnego środowiska wybrzeża.

Planowana jest również tzw. „zielona autostrada”, mająca połączyć niedostępne wyżyny we wschodniej części wybrzeża. Według Ömera Şan z Platformy doprowadzi to do jeszcze większej destrukcji tego terenu,  a sama nazwa ma być tylko zachęcająca dla lokalnych mieszkańców.

Zgromadzeni w Trabzonie nawiązywali do poprzednich protestów w Turcji od Gezi przez Somę i Kobane jako ogólnego ruchu stojącego po stronie „natury, ludzi pracy i człowieczeństwa”.

Wraz ze wzrostem ilości konstrukcji nowych elektrowni wodnych zwiększyła się liczba lokalnych aktywistów. Krytykują oni rząd głównie za zatwierdzanie niekompletnych raportów opracowanych przez niekompetentne osoby, dotyczących wpływu na środowisko Są one przygotowywane przez te same firmy, które budują elektrownie. Wiele  projektów zostało obecnie zawieszonych przez sąd.

Źródło: hurriyetdailynews.com

Opracowała: Marta Puchłowska

KOMENTARZE