Home / Gospodarka / Turcja: Protesty taksówkarzy w Stambule
Taxi - hurriyetdailynews.com

Turcja: Protesty taksówkarzy w Stambule

Od przyszłego roku system taksówek w Stambule ma zostać scentralizowany, co budzi niezadowolenie wśród taksówkarzy w mieście. Twierdzą oni, że nowy system będzie działał na ich niekorzyść.

Nowy projekt obejmie 18 tys. taksówek, operujących obecnie w Stambule. Nowy system ma usprawnić pracę taksówkarzy oraz docelowo całkowicie wyeliminować niedopuszczalne zachowania taksówkarzy, z których wynikają skargi klientów, dotyczące pobierania większych niż należne opłat za przejazd, brawurowej jazdy kierowców oraz odmowy przyjęcia klientów na przejazd na krótkich trasach.

Spółka ISPARK oświadczyła, że projekt İstaksi scentralizuje kontrolę taksówek w mieście i przyniesie dodatkowy zysk dla kierowców. Zgodnie z planami taksówki będą monitorowane przez jedno centrum, a nie jak do tej pory na oddzielnych postojach taksówek na terenie całego miasta. Będą one również wyposażone w systemy GPS, co ma ograniczyć niebezpieczną jazdę i zmniejszyć zużycie paliwa.

Kierowcy taksówek zorganizowali jednak protest w obawie, że nowy system, którym będzie zarządzać tylko jedna firma, zablokuje konkurencję. Pod petycją dotyczącą powstrzymania nowych planów podpisało się już ponad 5 tys. taksówkarzy.

Za wprowadzenie nowego systemu będzie odpowiedzialna amerykańska firma VeriFone, która działa już  w 92 krajach, obsługując największe miasta, takie jak Nowy Jork czy Londyn.

Nowy system wprowadzi także wiele udogodnień dla podróżujących tym środkiem transportu. Oprócz gotówki, będzie można płacić także kartą. Zainstalowane będą także przyciski bezpieczeństwa na tylnych i przednich fotelach. Kierowcy, którzy nie posługują się językami obcymi, będą mogli zgłosić się do call centre, gdzie zostaną udostępnione kontakty mówiących językiem pasażera. Taksówki mają być bezpieczniejsze zarówno dla klientów, jak i kierowców.

Taksówkarze obawiają się jednak, że nowy system, który ma być montowany w pojazdach bezpłatnie, zwiększy obciążenia finansowe kierowców.

Źródło: milliyet.com.tr, sabah.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE