Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Prywatyzacja także w transporcie kolejowym

Turcja: Prywatyzacja także w transporcie kolejowym

Nowy projekt ustawy o prywatyzacji ma rozpocząć zmiany wna kolei i zwrot ku prywatnej działalności. Debata w kraju dotyczy tego, które części infrastruktury transportowej powinny zostać sprywatyzowane.

Ustawa, przedłożona w tym tygodniu parlamentowi przez ministra transportu Binali Yıldırım, zakłada faktyczne utrzymanie sieci kolei w rękach państwa, a ładunki towarowe i linie pasażerskie pozostają w rękach Tureckich Kolei Państwowych (TCDD), która ma na nie monopol. Ministerstwo transportu zakomunikowało 7 marca, że po przyjęciu ustawy, będzie przyjmować wnioski o nowej linii kolejowej dla pasażerów i przewoźników towarowych.

Poinformowano również, że szybka sieć kolejowa, które działa między anatolijskimi miastami, tj. Ankarą i Eskişehir będzie również sprywatyzowana. Mimo to stwierdził, że rząd będzie nadal utrzymywać tory i pociągi z funduszy państwowych. Państwowy personel pracujący na liniach krajowych kolejowych zostanie odwołany, otrzymując odprawę w wysokości 40 %  rocznego wynagrodzenia.

Ustawa najprawdopodobniej zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku. Może wywołać krytykę dotyczącą planowania przeniesienia, finansowanej przez podatników, szybkich kolei do prywatnych rąk. W rządzie dostrzegalne jest wahanie związane z programami prywatyzacyjnymi dla sieci dróg państwowych, a Recep Tayyip Erdoğan w zeszłym miesiącu stwierdził, że drogowa umowa prywatyzacyjna o wartości 5,72 miliardów dolarów zostanie anulowana.

 

Źródło: todayszaman.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE