Home / Kultura / Festiwale / Turcja: Przegląd najważniejszych wydarzeń w 2014 roku
Turcja: przegląd wydarzeń 2014
Turcja: przegląd wydarzeń 2014

Turcja: Przegląd najważniejszych wydarzeń w 2014 roku

Rok 2014 upłynął w Turcji pod znakiem protestów, umocnienia pozycji politycznej rządzącej partii, ale okazał się niezwykle owocny w wydarzenia kulturalne. Turecki rząd rozpoczął nowe inwestycje. Świętowaliśmy 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcją a Polską. Kobietom pełniącym funkcje publiczne, uczennicom i studentkom pozwolono nosić hidżab, kraj doczekał się pierwszego magazynu dla społeczności LGBT, a nowy premier Turcji zapowiedział zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków. Cóż to był za rok! Najciekawsze, najważniejsze; te, które zwróciły uwagę opinii publicznej w roku 2014 w Turcji, opisują redaktorki portalu Bałkanistyka.

polityka

Rok 2014 śmiało można określić burzliwym okresem tureckiej polityki, zwłaszcza wewnętrznej. Wybory prezydenckie i parlamentarne, a także konsekwencje z nimi związane odbiły się echem nie tylko w samej Turcji, lecz także przykuły uwagę Europy i Stanów Zjednoczonych. Co więcej, powstanie Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie, wojna w Syrii i napływ uchodźców, 600-lecie nawiązania stosunków polsko-tureckich, to jedne z wielu ważniejszych wydarzeń politycznych minionych dwunastu miesięcy.

Wybory lokalne

Nie sposób zaprzeczyć, że od dekad Turcja nie doświadczyła tego, co działo się 30 marca. Przerwy w dostawie prądu w głównych dzielnicach miast, takich jak Stambuł czy Ankara w noc wyborczą odbiły się głośnym echem w całym kraju. AKP (partia premiera Recepa Tayyipa Erdoğana) zdobyła 48% głosów na skalę krajową, natomiast CHP (Republikańska Partia Ludowa) – 24%. Oznacza to bezdyskusyjne zwycięstwo AKP, które liczyło na wzrost głosów od ostatnich wyborów lokalnych w 2009, kiedy otrzymało 38,8% głosów.

Wybory prezydenckie

Niepotrzebna była druga tura wyborów prezydenckich w Turcji. Po przeliczeniu ponad 98% głosów ogłoszono, że pierwszym bezpośrednio wybranym prezydentem państwa został Recep Tayyip Erdoğan, który otrzymał 51,6% głosów.
Erdoğan został tym samym 12. Prezydentem Republiki Tureckiej i pierwszym wybranym według nowej ordynacji wyborczej. Jego kontrkandydat, Ekmeleddin İhsanoğlu, startujący z ramienia opozycyjnych partii CHP i MHP wygrał na południowym-zachodzie, a w skali kraju otrzymał ponad 38% głosów. Czytaj: Recep Tayyip Erdoğan na topie: o popularności i strategii tureckiego premiera – prezydenta

Wybory parlamentarne

Dwudziestego dziewiątego sierpnia nowy premier Turcji –Ahmet Davutoğlu– ogłosił skład rządu. Według komentatorów, nowy gabinet to jeszcze więcej polityków lojalnych prezydentowi Erdoğanowi, włączając w to trzy ważne postaci z kierownictwa Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Yalçın Akdoğan– były doradca polityczny Erdoğana z czasów, gdy ten był premierem; Numan Kurtulmuş– wiceprzewodniczący partii i Nurettin Canikli, który przez wiele lat był wiceprzewodniczącym parlamentarnego klubu AKP. Volkan Bozkır został mianowany ministrem ds. relacji z UE, zaś ministrem spraw zagranicznych został Mevlut Çavuşoğlu. Za gospodarkę (Ali Babacan, od 12 lat w rządzie), ministra gospodarki (Nihat Zeybekçi) i ministra finansów (Mehmet Şimşek). Swoje stanowisko zachowali Bülent Arınç (wicepremier),Faruk Çelik (minister pracy) i Mehdi Eker(minister rolnictwa). Wśród 26 członków gabinetu, znalazła się tylko jedna kobieta – Ayşenur İslam – na stanowisku ministra ds. rodziny i polityki społecznej. Czytaj więcej o nowym rządzie Turcji w 2014 roku 

Ograniczanie wolności słowa

„Jeśli to się stało na świecie, stało się to na Twitterze.”

Tak Twitter opisuje swój udział w życiu codziennym milionów ludzi na całym świecie, w tym Turków. Wśród listy, którą sporządził na koniec roku magazyn Time, podsumowującej globalny wpływ Twittera w tworzeniu i kształtowaniu rozmowy, czyli Top 10 tzw. hashtagów. Numer osiem zajmuje hashtag tureckich użytkowników Twittera, i jeden, który jest niewątpliwie kamieniem milowym dla popularnej obecności Twittera w Turcji, czyli #TwitterisBlockedinTurkey (Zablokowany Twitter w Turcji).
W marcu, plan premiera Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana, polegał na zablokowaniu powyższego portalu społecznościowego, po oskarżeniach pod adresem polityka i rządu o korupcję.  Zamknięcie Twittera obróciło się przeciwko władzy, napisał magazyn pod #TwitterisBlockedinTurkey. Choć zakaz został zniesiony w kwietniu, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, społeczność na Twitterze miała świadomość o tym, co dzieje się w Turcji.
YouTube – od 27 marca 2014 roku aż do 3 czerwca tego samego roku był „zamknięty”. 67 dni wszyscy dostawcy usług internetowych oraz użytkownicy czekali na uzyskanie dostępu do serwisu, który został zablokowany przez rząd za ujawnienie nagrań z tajnego spotkania w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Raport, zatytułowany „Wolność prasy 2014” stwierdza, że wolność prasy globalnej w 2013 roku spadła do najniższego poziomu od ponad dziesięciu lat, a nadzieje podniesione przez arabską wiosnę zostały dodatkowo przerwane przez konflikty w Egipcie, Libii i Jordanii, jak również w Turcji, Ukrainie i wielu krajach Afryki Wschodniej.

Afera korupcyjna

Recep Tayyip Erdogan instruował przez telefon syna, by ten pozbył się z domu ogromnych ilości gotówki? Tak wynika z nagrania, które na początku 2014 roku trafiło do internetu. Autentyczności taśmy nie udało się potwierdzić. Kancelaria ówczesnego premiera mówiła o „brudnym, niemoralnym fałszerstwie”.

Rząd oskarża zwolenników islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, przebywającego od 1990 roku w USA, o maczanie palców w aferze korupcyjnej. Gulen, niegdyś sprzymierzeniec polityczny Erdogana, zyskał ogromne wpływy w tureckim społeczeństwie. Zarówno analitycy, jak i rząd turecki twierdzą, że miał on wpływy w policji, sądownictwie i wywiadzie tureckim. Afera korupcyjna, jak wskazują wyniki wyborów, nie spowodowała porażki partii AKP.

gospodarka

Najgłośniejszym i zarazem najsmutniejszym wydarzeniem, które wstrząsnęło turecką gospodarką był wybuch w kopalni w Somie w maju 2014 r., w którym zginęło ponad 300 górników. Wypadek i ogromna liczba zmarłych spowodowały oburzenie w kraju i oskarżenia w stosunku do przedsiębiorstw państwowych i kopalni o niewystarczalności środków bezpieczeństwa. Więcej o tragicznym wypadku tutaj.

Tureckie władze kontynuowały prace nad poprawą i rozbudową infrastruktury kolejowej w kraju. W 2014 r. Tureckie Koleje Państwowe zainwestowały w budowę linii szybkobieżnych blisko połowę swojego budżetu (1,8 mln TL). Długo oczekiwanym wydarzeniem było otwarcie w dn. 25 lipca szybkobieżnej linii kolejowej na trasie Ankara-Stambuł. Czas podróży na tej trasie zmniejszył się o 40 proc. do 3,5 h.

W europejskiej części Stambułu rozpoczęto budowę trzeciego lotniska, które docelowo ma obsługiwać 150 mln pasażerów rocznie i odciążyć zatłoczone lotnisko Atatürka. Będzie to największa prywatna inwestycja w historii Turcji. Nowy port lotniczy ma być główną bazą dla linii Turkish Airlines.

W 2014 r. Turcja rozpoczęła także budowę Kanału Bosforskiego, sztucznego połączenia wodnego Morza Czarnego z Morzem Marmara. Ma być on równoległy do Cieśniny Bosfor. Projekt gigantycznej inwestycji został ogłoszony w 2011 r. Kanał ma przejąć cały komercyjny ruch morski między obu morzami i ograniczyć ryzyko wystąpienia katastrofy ekologicznej.

muzyka

Muzycznie rok 2014 r. upłynął w Turcji pod hasłem festiwali. Już w lutym Stambuł zaprosił rodzimą, jak i zagraniczną publiczność na cykl koncertów „Luty na jazzowo” z okazji 25-lecia powstania Sali Koncertowej Cemal Reşit Rey. Występ uświetnili artyści z całego świata, jak Kenny Garret, saksofonista altowy, szwedzka wokalistka, Wiktoria Tołstoj, praprawnuczka Lwa Tołstoja, muzycy z Hiszpanii oraz turecka kompozytorka, Elif Çağlar Muslu. Czytaj więcej

Dobra passa nie opuściła stambulskiej sceny jazzowej aż do wakacji. W lipcu (1-14 lipca) odbył się tam 21. Stambulski Festiwal Jazzowy. Po raz piewszy wystąpiła tam Katie Melua. Nie zabrakło również polskich nazwisk. W Stambule dali swój popis Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, trio Stryjo oraz Mitch&Mitch. Ponadto, odbył się coroczny projekt „Jazz w Parkach”, na którym zagrali finaliści Young Jazz Competition oraz gwiazda wieczoru – Jon Batiste&Stay Human. Czytaj więcej 

Z innej perspektywy muzycznej, we wrześniu do Turcji przybył wiolonczelista chińskiego pochodzenia – Yo-Yo Ma. Jest to muzyk, który przenosi etniczność Europy i Azji na kompozycje swojego zespołu, Silk Road Ensemble. Na stambulskiej scenie zagrał wraz z wirtuozem kemençe, Kayhanem Kalhoru oraz mistrzynią muzyki kurdyjskiej, Aynur. Należy wspomnieć, że Yo-Yo Ma został mianowany „Ambasadorem Pokoju” w 2006 r. przez sekretarza generalnego ONZ-u, a cztery lata później zdobył Nagrodę Najwyższego Honoru Ameryki z rąk Baracka Obamy. Czytaj więcej

film

Turecka kinematografia obchodziła w tym roku setne urodziny. Patrząc na 2014 rok widać, że nadal ma się dobrze, a Turcja to rosnący rynek dla branży filmowej. W tym roku liczba sprzedanych biletów kinowych sięgnęła 60 mln, z czego aż 35 mln sprzedano na filmy tureckie, co daje 58% udziału rynku krajowego i na tle Europy wypada bardzo dobrze. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba widzów wzrosła o 22%.

Według Boxofficeturkiye.com w 2014 roku wyprodukowano w Turcji 108 filmów. Dochód z 10 pierwszych filmów w rankingu wyniósł 24,5 mln co stanowi 70%. Jakie filmy wybiera turecka publiczność? Turcy uwielbiają komedie i od czasu do czasu lubią zapłakać przy jakimś melodramacie. Filmy, które znajdują się na szczycie to często kolejne części popularnych serii. Pierwsze miejsce zajął „Recep Ivedik 4”, historia olbrzyma którą obejrzało ponad 7,3 mln ludzi i przyniósł ponad 72 mln tl dochodu. Dalej „Eyyvah Eyvah 3” (3,4 mln i 35 mln tl) i „Düğün Dernek” (2,9 mln i prawie 29 mln tl).

Nie można w tym podsumowaniu pominąć filmów, które odniosły sukces zagranicą.  „Zimowy Sen” Nuri Bilge Ceylana zdobył Złotą Palmę w Cannes. Pojawiły się też młode talenty takie jak Kaan Müjdeci, który otrzymał prestiżową nagrodę w Wenecji za swój debiutancki film „Sivas” czy Erol Mintaş, który na Festiwalu Filmowym w Sarajewie został nagrodzony za „Pieśń o mojej matce”. Niestety wielkie multipleksy nie interesują się kinem art-house’owym, ponieważ nie przynosi ono tak dużych zysków jak filmy popularne i tylko „Zimowy Sen” miał w Turcji wysoką oglądalność zajmując 48. miejsce w rankingu.

Największe kontrowersje wzbudził najnowszy film w reżyserii Fatiha Akına „The Cut”, który opowiada historie mężczyzny, który przeżył rzeź Ormian. Film miał premierę na Festiwalu w Wenecji. Skrajnie prawicowi nacjonaliści grozili Akınowi i każdemu kto jest związany z filmem i nie chcą dopuścić, aby film był pokazywany w Turcji.

Również w Polsce mieliśmy szansę zobaczyć tureckie filmy w trakcie Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz w ramach Tygodnia Filmów Tureckich, których został zorganizowany w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Natomiast do polskiej telewizji trafił kultowy serial „Wspaniałe stulecie” i cieszy się dużą popularnością wśród polskiej widowni.

sztuki wizualne

Turcja ze swoim bardzo młodym rynkiem sztuki współczesnej z roku na rok coraz silniej umacnia swoją pozycję w skali światowej i staje się  istotnym i prężnym ośrodkiem. Artyści tureccy są coraz powszechniej uznawani na świecie, a w samej Turcji organizowane są imprezy  o skali międzynarodowej.

Na wybrzeżu Morza Czarnego w lipcu i sierpniu odbyło się 5 biennale „Sinopale” pod tytułem: „Gromady i kryształy: obserwując w punkcie zero”. Sinopale jest binnale tradycyjnie biorącym swój kontekst z lokalnego środowiska i miające na celu budowanie dialogu pomiędzy sztuką, kulturą i społeczeństwem, koncentrując się na problemach miejskich.  Zarówno zespół kuratorów jak i artystów biorących udział jest międzynarodowy. Poza główną ekspozycją były organizowane również performanse i warsztaty. Strona Sinopale.

Mitologie” – trzecie biennale w Mardin odbyło się na przestrzeni października i listopada. W tym roku  historyczny kontekst miejsca stał się przyczynkiem do tego wydarzenia – miasto Mardin jako pomost między Anatolią i Mezopotamią jednocześnie nawiązując do doświadczeń współczesnych a przede wszystkim  tych rozgrywających się wokół kurdyjskiego miasta Kobane w Syrii. Strona Mardin Biennale

W listopadzie i grudniu odbyło się dwunaste biennale dizajnu w Stambule „Przyszłość nie jest tym czym była”. Kuratorem wydarzenia był Zoe Ryan, udział wzięło 200 artystów z 20 krajów prezentując 53 projekty.  Poza główną ekspozycją odbyło się mnóstwo paneli, rozmów, pokazów filmowych i warsztatów w różnych punktach rozmieszczonych na terenie miasta. Strona biennale

Poza biennale w Stambule odbyły się jeszcze dwie wielkie coroczne imprezy artystyczne – drugie ArtInternational i dziewiąte Contemporary Istanbul – oba trwające tylko kilka dni, jednak o wielkim rozmachu goszcząc kilkadziesiąt galerii zagranicznych i rodzimych.

Stambuł jest bezkonkurencyjnym centrem artystycznym w Turcji. Mieści w sobie ponad 90% wszystkich instytucji sztuki współczesnej, które powstały w znacznej większości w ciągu ostatnich 10 lat a dziś jest ich już ponad setka.  Obecnie życie artystyczne jest niesamowicie żywe, przyciąga mnóstwo artystów z całego świata, jest wylęgarnią młodych talentów. Najczęściej każdego dnia kilka galerii otwiera nowe wystawy co daje sumę przynajmniej koło tysiąca wydarzeń artystycznych w ciągu roku.

Wśród istotniejszych z nich znalazły się między innymi: wystawa meksykańskiego artysty Rafaela Lozano Hemmera „Zajadliwe cykliczne oddychanie” w galerii Borusan Contemporary (strona wystawy) Rafael Lozano jest artystą który działa na pograniczu wielu dyscyplin artystycznych i tym razem jego prace były interdyscyplinarne, skoncentrowane wokół tematyki ludzkiej fizyczności. Kolejną  ważną wystawą była monografia jednej z pionierskich tureckich artystek Füsun Onur w galerii Arter podsumowała około 50 lat pracy artystki (strona wystawy)

Pod koniec roku natomiast w muzeum Pera zaprezentowano jedną z bardziej przyciągających uwagę wystaw grafitti i street artu, w której wzięło udział ponad 20 artystów z Turcji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji i Japonii.

TANIEC

Na przełomie lutego i marca Opera i Balet Narodowy w Mersinie zaprezentował na deskach Opery Pekińskiej i Opery w Szanghaju pokaz „Call of Rumi”, który był częścią ceremonii zamykającej wydarzenie „Rok Turcji”. Utwór był wystawiany w ciągu ostatnich dwóch sezonów przez wyjazdem do Chin, m.in. w Samsunie i Izmirze. Dzieło przedstawia filozofię XIII-wiecznego filozofa i poety Rumiego, opartej na zasadach miłości do bliźniego. Występ uświetnił tancerz Ziya Azazi, łączący taniec derwiszów z tańcem współczesnym. Czytaj więcej

Miłośnicy baletu tureckiego z pewnością będą znać nazwisko Afife Jale. Ta turecka tancerka pojawiła się na scenie w 1919 r. w momencie, gdy religijne tancerki nie mogły występować i pomimo krytyki społeczeństwa, tworzyła swoją sztukę. W hołdzie dla tej tancerki Opera i Balet Narodowy w Stambule pokazał swoje dzieło „Afife” na 12. Międzynarodowym Festiwalu Baletowym w Bodrum. Czytaj więcej 

Jesień także pełna była tanecznych niespodzianek. Pod koniec listopada na deskach Centrum TIM Show w Stambule wystąpiła znana tancerka flamenco, Ursula Lopez wraz z Rafaele i Utrerą. Ursula Lopez zdecydowanie jest tancerką, która poświęciła całe swoje życie dla pasji. Po ukończeniu szkoły hiszpańskiego tańca klasycznego i baletu, pracowała z wielkimi mistrzami flamenco, jak Manolete i Manolo Marin. Jej bogata biografia może imponować niejednemu amatorowi tańca, a z pewnością tureckiej publiczności, która miała możliwość zetknąć się z innym obszarem kulturowym. Czytaj więcej 

LITERATURA

W roku 2014 literatura turecka stoi Orhanem Pamukiem. Muzeum Niewinności tureckiego laureata Nagrody Nobla otrzymało Nagrodę Europejskiego Muzeum Roku. Muzeum Niewinności jest to z jednej strony muzeum historyczne przedstawiające życie w Stambule w drugiej połowie XX w., ale z drugiej odzwierciedlenie kreacji literackiej Pamuka o tym samym tytule. Powieść „Muzeum Niewinności” opowiada historię nieszczęśliwej miłości 18-letniej Füsun a 30-letnim Kemalem, którzy z powodu społecznych komplikacji nie mogą stworzyć związku. Czytaj więcej

W grudniu natomiast do księgarń tureckich weszła nowa powieść Pamuka. „Kafamda bir Tuhaflık” opowiada historię historię miłosną ulicznego sprzedawcy Mevluta i jego dziewczyny oraz zmiany, jakie przechodził Stambuł w latach 1969 – 2012. Wszystkie jak do tej pory opublikowane utwory  Pamuka cieszą się dużym uznaniem w Polsce, jak i w innych krajach świata. „Kafamda bir Tuhaflık” nie została jeszcze przetłumaczona na j. polski. Czytaj więcej

ARCHEOLOGIA

O Turcji mówi się, że jest wielkim muzeum na świeżym powietrzu – archeolodzy z pewnością mają tu jeszcze wiele do odkrycia. Nieustannie prowadzone są wykopaliska, odsłaniające cenne artefakty – greckie, rzymskie, seldżuckie.

Zdecydowanie najważniejszym odkryciem była licząca około 1600 lat bazylika z okresu wczesnego Bizancjum w Izniku. Prace archeologów zostały docenione przez Amerykański Instytut Archeologiczny, który wpisał bazylikę do listy 10 najważniejszych odkryć 2014 roku na świecie!

Okazuje się, że także Kapadocja nadal potrafi zaskoczyć: naukowcy odkryli kolejne podziemne miasto, z tunelami o wielkości pozwalającej na przejazd powozu. Niewykluczone, że służyły one do transportu żywności. Odnaleziono również fortecę, prawdopodobnie z epoki seldżuckiej. Niezwykłego odkrycia dokonano podczas budowy osiedla domów socjalnych TOKI; plany budowy mają zostać zmienione, jednak nadal podnoszą się głosy, że osiedle bloków niszczy krajobraz Kapadocji i dziedzictwo historyczne regionu.

W prowincji VAN odkryto ruiny zamku, datowane na 3000 lat wstecz. W mieście Tokat turystom udostępniono tunel prowadzący do zamku Drakuli.

Niestety, nadal ważne są postulaty o ochronę zabytków. Głośnym echem obiło się zdjęcie prezydent miasta Gaziantep, która w butach na obcasie stąpała po nowo odsłoniętej, niezwykle ważnej antycznej mozaice miasta Zeugma.  Zdjęcie lokalnych polityków, stojących na liczącym 2000 lat zabytku, obiegło media społecznościowe.

600

Mijający rok należał do szczególnych w relacjach polsko-tureckich, ponieważ obchodzono 600-lecie nawiązania oficjalnych stosunków. Z tej okazji, w obu krajach, pod hasłem przewodnim  „600 years and beyond”  przygotowano liczne wydarzenia przede wszystkim kulturalne i artystyczne.

Oficjalnej inauguracji obchodów 600-lecia dokonali w Stambule prezydenci Bronisław Komorowski i Abdullah Gül. Z kolei pierwszym wydarzeniem była wystawa pn. „Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko – tureckich otwarta w tym największym mieście Turcji. Organizatorzy podali, że wystawę obejrzało aż 42  tys. osób.

Zarówno polscy jak i tureccy artyści uczestniczyli w koncertach i spektaklach organizowanych w obu państwach. W Polsce odbył się Tydzień Filmów Tureckich, w Warszawie koncert dał Chór Cywilizacji Antiochii, a w Sali Kongresowej widzowie mieli okazję zobaczyć Zespół Tureckiej Muzyki Sufickiej z Konyi. Niektóre z wydarzeń ciągle trwają m.in. wystawa  „Orientalizm w sztuce polskiej” w Muzeum Pera w Stambule.

Zwieńczeniem obchodów była wizyta premiera Turcji, z którym w Warszawie,  8 grudnia, spotkała się premier Ewa Kopacz. Spotkanie to upłynęło pod znakiem jednej z najważniejszych decyzji, jaka padła w ostatnim czasie w relacjach Polski i Turcji, a mianowicie Ahmet Davutoğlu zapowiedział zniesienie przez Turcję obowiązku wizowego dla PolakówTo prezent na 600-lecie stosunków naszych krajów – podkreślił. Czytaj więcej (1) (2)

SPOLECZENSTWO

Ostatni rok w Turcji obfitował w liczne wydarzenia społeczne, które doprowadziły lub doprowadzą być może w przyszłości do zmian w kraju nad Bosforem. Letni powiew wakacji przyniósł…wirusa Ebolę. W pierwszej połowie sierpnia odnotowano przypadek zarażenia wirusem Ebola w Nigerii. Turecka pasażerka Tureckich Linii Lotniczych Turkish Airlines po wylądowaniu na lotnisku Atatürka w Stambule została natychmiast przewieziona do szpitala, gdzie stwierdzono objawy choroby. Także w grudniu jednego z podróżnych przeniesiono do kwarantanny z podejrzeniem wirusa.   Czytaj więcej

Następnie, doszło do sporej reformacji w sferze szkolnictwa i edukacji. Poprzedni premier Turcji, a obecny prezydent, Recep Tayyip Erdoğan zniósł zakaz noszenia hidżabów w sektorze publicznym. Do tej pory zakryte kobiety nie mogły pracować, jako nauczycielki, urzędniczki, politycy etc., a także uczyć się i studiować. Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2014/2015 hidżab mogą nosić również dziewczynki. Decyzja rządu wzbudziła niemało skrajnych reakcji w tureckim społeczeństwie, począwszy od radości jego religijnej części, kończąc na ostrej krytyce dziennikarzy i rodziców oskarżających polityków o odejście od zasad laickości Republiki Tureckiej.

Kolejnym wydarzeniem, które wzbudziło kontrowersje tureckiej opinii publicznej, był wiec członków ruchu LGBT w Stambule. Impreza miała miejsce 3 sierpnia 2014 r. i uczestniczył w niej sam Recep Tayyip Erdoğan. Ponadto, rozpoczęto wydawanie pierwszego magazynu dla gejów – „GayMag”.Czytaj więcej 

Wracając do tematu kobiet i religii, a tym samym kończąc przegląd najważniejszych wydarzeń społecznych, w Stambule powstaje „nowy, kontrowersyjny meczet”. Jest to pomysł dwóch architektek, Bahar Mızrak i Hayriye Gül Totu. Kompleks meczetów, Çamlıca Camii Külliyesi ma powstać na wzgórzu Çamlıca w azjatyckiej części miasta. Jego ideą jest podporządkowanie większej przestrzeni dla kobiet, na której brak w tradycyjnych meczetach narzekają twórcy pomysłu. Ponadto, obok ma powstać centrum kulturalne i centrum rekreacyjno-sportowe. Całość szacuje się na 66,5 mln USD. Czytaj więcej

Podsumowując, można zadać sobie pytanie, czy Turcja pozostanie wierna ideałom sekularyzacji państwa, czy może na dobre pójdzie szlakiem islamizacji kraju? Analizując najistotniejsze wydarzenia społeczne, można wysnuć prędki wniosek o radykalizacji konserwatyzmu w Turcji, lecz czy współczesna polityka rządu spodoba się młodym Turkom?

sport

Rok 2014 należał do drużyny piłkarskiej Fenerbahçe, która zdobyła mistrzostwo Super Ligii (Süper Lig). Puchar Turcji w piłce nożnej (Fortis Türkiye Kupası) powędrował do drużyny GalatasarayTurecka reprezentacja kobiet w koszykówce zdobyła 4. miejsce w Mistrzostwach Świata. Damska drużyna koszykówki Fenerbahçe okazała się najlepszą drużyną Europy w FIBA EuroLeague.  Puchar Europy w siatkówce – zarówno męskiej, jak i kobiecej – zdobyła drużyna Fenerbahçe. Mistrzostwa Turcji w Siatkówce wygrały drużyny: Vakıfbank (siatkówka kobiet) i Halkbank (mężczyzn).  Najlepszym zapaśnikiem w oleju podczas zawodów w Kırkpınar okazał się Fatih Atlı. Zapasy w oleju to tradycyjny turecki sport i były to 653. oficjalne mistrzostwa.

W lipcu Şahika Ercümen pobiła rekord świata w nurkowaniu bez płetw i butli tlenowej. Zanurkowała na głębokość 91 metrów, pozostając pod wodą 2 minuty i 49 sekund. Zadedykowała swój wyczyn mieszkańcom Strefy Gazy.

W Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów, Ayşegül Çoban zdobyła dwa złote medale w kategorii do 53 kilo, a 2  Nurcan Taylan – srebro i brąz w kategorii do 48 kilo.

Tureccy niepełnosprawni sportowcy przywieźli z Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce aż 10 medali: 5 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe. W organizowanych w Meksyku Mistrzostwach Świata w amp futbolu (w których biorą udział piłkarze po amputacji), Turcja zajęcia 3.miejsce, po wybranym meczu z reprezentacją Polski.

POZOSTALE

Które wydarzenie  jest według Państwa najistotniejsze? Czekamy na sugestie w komentarzach. 

Redakcja: Małgorzata Rabenda

KOMENTARZE