Home / Bałkany / Turcja: Przegląd wydarzeń artystycznych
Brief art news - todayszaman.com

Turcja: Przegląd wydarzeń artystycznych

Dyskusja

„Zając i żółw” w SALT Beyoğlu

Taki tytuł nosi cykl rozmów przeprowadzonych od wtorku do czwartku

(14.01-16.01.2014 r.) w jednym ze stambulskich instytutów sztuki, SALT Beyoğlu. Myślą przewodnią debat, według informacji przekazanej przez SALT, będzie refleksja nad tym „dlaczego sztuka publiczna, aby przetrwać, potrzebuje energii i charyzmy zająca oraz sprytu i wytrzymałości żółwia”. Spotkania odbywają się pod hasłami: „To nie przestrzeń publiczna jest ważna, a czas publiczny”, „Sztuka przekonywania” oraz „Śmierć galerii? Przyszłość naszych instytutów sztuki.” Dyskusje prowadzone są w języku angielskim.

Wystawa

Prace ośmiu artystów zaprezentowane w stambulskiej galerii sztuki Mikser

3 stycznia 2014 r. galeria sztuki Mikser otworzyła nową wystawę, „Dylemat”, dzieł ośmiu współczesnych artystów, w tym m.in. Burçaka Konukmana, Çınara Esleka oraz Gülşaha Bayraktara. Pod kuratelą Mehmeta Kahramana, ekspozycja przedstawia obrazy, interaktywne instalacje wideo, fotografie, ilustracje i kolaże. 18 stycznia Konukman wykona performens „Uwaga! Mokra podłoga”, a 2 lutego odbędzie się specjalna wycieczka po wystawie poprowadzona przez kuratora.

Sztuki performatywne

Ahşap Çerçeve odkrywa „Hamleta” na nowo

Teatr Lalek Ahşap Çerçeve w Stambule wystawia w tym tygodniu szekspirowskiego „Hamleta”. Nowatorskość performensu tkwi w prezentacji postaci sztuki przedstawionych jako zwierzęta. Grupa powstała w 2001 r. i od tego czasu wzięła udział w wielu festiwalach, krajowych jak i zagranicznych. „Hamlet” w reżyserii Emre Tandoğana odbędzie się 15 stycznia na deskach teatru Hayal Perdesi Beyoğlu.

Źródła: todayszaman.com  saltonline.org  mixerarts.com  ahsapcerceve.

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE