Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Przetarg na trzeci most nad Bosforem

Turcja: Przetarg na trzeci most nad Bosforem

5 z 11 firm i konsorcjów dopuszczonych do przetargu złożyło ofertę na budowę trzeciego mostu nad Cieśniną Bosfor, poinformował zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg  İhsan Akbıyık.

Oferentami zostali:

1. Mapa İnşaat

2. Yapı Merkezi-Doğuş İnşaat-China Communication Construction (Chiny)-Arkon Yapı (joint venture)

3. Cengiz İnşaat-Limak-Makyol-Kalyon (joint venture)

4. Salini (Włochy)-Gülermak (joint venture)

5. Astaldi IC (Włochy)-İçtaş (joint venture)

Po przeanalizowaniu ofert, które wpłynęły, zostaną wysłane do oferentów zaproszenia do składania wniosków finansowych. Poprzedni przetarg otwarty na budowę trzeciego mostu nad Bosforem został unieważniony, ponieważ żadna z 18 uczestniczących firm nie złożyła oferty.

Obecnie europejską i azjatycką część Stambułu  łączą 2 mosty: Most Bosforski i Most Mehmeta Zdobywcy. Miasto planuje wybudowanie trzeciego mostu, wysuniętego bardziej na północ.  Nowy most został tak zaprojektowany, by pełnić  funkcję obwodnicy – ma umożliwić ruch drogowy i kolejowy z Europy do Anatolii, bez konieczności przejeżdżania przez centrum Stambułu.

Źródło: aa.com.tr, hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE