Home / Bałkany / Turcja: Przywódcy państw bałkańskich gratulują Erdoğanowi
_76878416_76878269

Turcja: Przywódcy państw bałkańskich gratulują Erdoğanowi

Wczoraj do ustępującego premiera Turcji spłynęły liczne gratulacje z okazji wyboru na prezydenta Republiki Tureckiej. Recep Tayyip Erdoğan został wybrany w pierwszej turze wyborów przeprowadzonych po raz pierwszy według nowej ordynacji wyborczej.

Bałkany ślą gratulacje

Jednym z pierwszych państw bałkańskich, które pogratulowały tureckiemu premierowi był prezydent Macedonii Ǵorge Iwanow. Podkreślił zadowolenie z faktu, że Erdoğan wygrał zaufanie tureckich obywateli. Gratulacje wysłał także premier Nikoła Gruewski oraz inni przywódcy polityczni Macedonii.

Republika Kosowa będzie zawsze pamiętać o roli, jaką dla jej niepodległości odegrała Turcja i wsparcie jakiej udzieliła dla rozwoju gospodarki i demokracji w Kosowie.- podkreślił szef rządu Kosowa, Hashim Thaçi, w wiadomości przesłanej premierowi Turcji i życzył sukcesów na nowym stanowisku.

Swoje życzenia przekazali premier Grecji Antonis Samaras oraz prezydent Bułgarii Rosen Asenow Plewnelijew. Gratulacje spłynęły także z Bośni i Hercegowiny oraz Albanii.

Nadzieje na lepszą współpracę wyraził prezes Muzułmańskiej Unii Czarnogóry, którego zdaniem wybór Erdoğana oznacza pozytywny wpływ na relacje nie tylko z Unią, ale i Czarnogórą.

Gratulacje ze świata

Gratulacje złożyli także obalony prezydent Egiptu Muhammad Mursi, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon, Kanclerz RFN Angela Merkel, a także Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podczas rozmowy telefonicznej. Życzenia przekazali Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, którzy wyrazili nadzieję na bliższą współpracę z Turcją, ważnym sojusznikiem i partnerem handlowym.

Nie wszyscy zadowoleni

Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik skrytykował przewodniczącego Prezydium Federacji Bośni i Hercegowiny Bakira Izetbegovića za poparcie, które wyraził przyszłemu prezydentowi Turcji. Dodik ocenił, że oświadczenie wygłoszone przez przewodniczącego, w którym nazwał on Erdoğana przywódcą wszystkich Muzułmanów na świecie, to wyraz polityki służalczości.

Ustępujący premier Turcji otrzymał 51,79% głosów w przeprowadzonych w ubiegłą niedzielę pierwszych bezpośrednich wyborach prezydenckich. Erdoğan został wybrany na 5-letnią kadencję.

Źródła: balkaneu.comturkishpress.comthebosniatimes.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE