Home / Społeczeństwo / Turcja: Ramadan, muzułmański święty miesiąc postu już trwa

Turcja: Ramadan, muzułmański święty miesiąc postu już trwa

Muzułmanie żyjący w Turcji oraz na całym świecie rozpoczęli ramadan będący miesięcznym postem i czasem refleksji przed zbliżającym się świętem zwanym Ramadan Bajram (Ramazan Bayramı/Şeker Bayramı). Przewiduje się, że w tym czasie nazywanym również świętym miesiącem, który potrwa do 18 sierpnia 2012 roku, zwiększy się ilość turystów odwiedzających Stambuł. Podczas ramadanu wiele meczetów pozostanie także otwartych na specjalne modlitwy.

Ramadan przypadający na dziewiąty miesiąc liczony zgodnie z muzułmańskim kalendarzem księżycowym, w którym według Koranu Prorok Mahomet doznał pierwszego objawienia, jest czasem sprzyjającym zadumie i rozważaniom duchowym, a za najbardziej charakterystyczną cechę tego okresu można uznać obowiązujący wówczas ścisły post.

Podczas ramadanu spożywane są dwa główne posiłki: „sahur” przed świtem oraz „iftar” po zmierzchu. Wieczorny posiłek, który zwykle rozpoczyna się przystawką, w następnej kolejności podawana jest zupa oraz główne danie mięsne, najczęściej odbywa się w licznym gronie rodziny i przyjaciół. W ciągu dnia należy natomiast powstrzymać się od wszelakich produktów spożywczych, używek oraz przyjemności cielesnych. Wyjątki związane z odstępstwem od postu dotyczą jedynie osób, których stan zdrowia na to nie pozwala.

Muzułmanie zobligowani są do spożywania wyłącznie dozwolonych przez islam produktów, które zaliczane są do kategorii „halal”. Biorąc pod uwagę posiłki podczas ramadanu jednej rzeczy nie może zabraknąć, mianowicie daktyli. Wnikliwy obserwator zauważy, iż niektórzy muzułmanie tuż przed wieczornym posiłkiem częstują się nawzajem daktylami, który to gest dobrej woli oznacza przełamania dziennego postu.

Po okresie trzydziestodniowej wstrzemięźliwości, wzmożonej modlitwy i zadumy następuje trwające trzy dni święto Ramadan Bajram.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE