Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Rekordowa liczba pasażerów na lotnisku w Stambule

Turcja: Rekordowa liczba pasażerów na lotnisku w Stambule

Znacznie większa liczba osób odwiedziła lotnisko Ataturka w Stambule w 2012 r. niż w jakimkolwiek innym roku. Liczba pasażerów przekroczyła 41 mln w porównaniu do 37 mln w 2011 r.

Do wzrostu liczby pasażerów przyczyniło się zwiększenie tras i lotów Tureckich Linii Lotniczych (THY) w 2012 r. lotnisko Ataturka jest głównym węzłem THY. Liczba lotów wszystkich przewoźników na lotnisku wzrosła z 323 tys. w 2011 r. do 334 tys. w 2012 r.

Średnia liczba pasażerów lotniczych lotów krajowych i międzynarodowych wynosiła 100 tys. dziennie. Największy ruch na lotnisku odbywał się w poniedziałki, środy, piątki i soboty. Najwięcej pasażerów odwiedziło lotnisko Ataturka w Stambule we wrześniu 2012 r., bijąc rekord dokładnie 2 września – 130 tys. 587 pasażerów łącznie.

Obserwatorzy uznają, że możliwości lotniska nie będą wystarczające dla zaspokojenia potrzeb podróżnych w przyszłości. Tymczasowym rozwiązaniem miałoby  być przejęcie części terenu pobliskiego lotniska wojskowego w Stambule, przenosząc jednocześnie funkcje wojskowe do innego obiektu na obrzeżach miasta w kwietniu br.

Źródło: iha.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE