Home / Gospodarka / Turcja: Rekordowa sprzedaż samochodów w 2013 r.
Przemysł motoryzacyjny - haberoku24.com

Turcja: Rekordowa sprzedaż samochodów w 2013 r.

Sprzedaż samochodów w Turcji w 2013 r. wzrosła o 9,72 proc. do 853 tys. 378 pojazdów, poinformowało Stowarzyszenie Dystrybutorów Samochodowych (ODD). W tym samym okresie sprzedaż pojazdów osobowych wzrosła o 19,48 proc. do 664 tys. 655 samochodów. Popyt zwiększył się zwłaszcza pod koniec ubiegłego roku.  Zdecydowana większość klientów, obserwująca dewaluację tureckiej liry zdecydowała się na zakup samochodu w grudniu w obawie przed możliwym wzrostem cen.

Członkowie stowarzyszenia prognozują sprzedaż 800-860 tys. pojazdów w tym roku. Jednocześnie z zaniepokojeniem obserwują podejmowanie przez rząd decyzje dotyczące przyszłości branży motoryzacyjnej. W ubiegłym tygodniu podwyższono podatek od samochodów osobowych (ÖTV), a ostatnie działania bankowe, mające na celu ograniczenie rosnącego deficytu na rachunku obrotów bieżących w Turcji, mogą doprowadzić do zapaści w sprzedaży.

W pierwszym dniu 2014 r. turecki rząd ogłosił, że podniósł wysokość specjalnego podatku konsumpcyjnego od nowych samochodów osobowych w granicy od 5 do 15 proc. w zależności od pojemności silnika.

Turecki minister finansów Mehmet Şimşek zapewnił, że rząd będzie nadal wspierać inwestorów sektora motoryzacyjnego w Turcji i za granicą.

Źródło: haberler.com, turkiyegazetesi.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE