Home / Społeczeństwo / Turcja: Rekordowo niskie temperatury

Turcja: Rekordowo niskie temperatury

W regionie Marmara (jednym z siedmiu regionów geograficznych Turcji) jest najzimniej od lat. W Catalcy w poniedziałek było minus 8 stopni Celsjusza, w Stambule padł rekord – pierwszy raz od 1979 roku w styczniu jest -7,9 stopnia. Najzimniejszym miejscem ostatniej doby w Turcji okazał się Kars (-26,9), najcieplejszym zaś Antalya (9).
Mieszkańcy regionu Marmara nie są przyzwyczajeni do tak niskich temperatur. W poniedziałek w Stambule padający śnieg, którego ilość miejscami dochodziła do 20 cm sparaliżował ruch uliczny. Kierowcy nie radzili sobie z trudnymi warunkami jazdy. W ciągu doby w Stambule miało miejsce 71 wypadków drogowych, w których zginęła jedna osoba, a 22 zostały ranne.  Ogłoszono czerwony alarm.  Tureckie Linie Lotnicze odwołały 190 krajowych i zagranicznych lotów. Urzędy kończyły pracę o 15.30. Lokalne władze ogłosiły jednak, że na razie nie przewiduje sie zamknięcia szkół i uniwersytetów. W oficjalnych komunikatach apelowano do mieszkańców o korzystanie z komunikacji miejskiej.
Meteorolodzy przewidują, że od wtorku padać będą kolejne rekordy niskich temperatur. I tak na przykład w Çanakkale temperatura spadnie do -5.0, w Kırklareli do -10.5, w Tekirdağ do -10, a w Edirne do-9.6. Według prognoz meteorologicznych śnieg i niskie temperatury utrzymają się do końca tygodnia. Największe opady śniegu spodziewane są w czwartek w regionie egejskim.

Tekst: hurriyet.com.tr, milliyet.com.tr, tłum. i red. Karolina Pędich

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE