Home / Gospodarka / Handel / Turcja: Rekordowo wysoki wzrost eksportu

Turcja: Rekordowo wysoki wzrost eksportu

W ciągu pierwszych miesięcy tego roku turecki eksport zanotował rekordowo wysoki wzrost o 7,3 proc., osiągając 60 mld USD, powiedział minister gospodarki Turcji Zafer Çağlayan.

Eksport w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekroczył już 140,5 mld USD. Unia Europejska w ubiegłym roku odnotowała 1,5 – procentowy wzrost. Natomiast gdyby Turcja należała do krajów członkowskich Unii, wzrost byłby o 0,3 proc. wyższy, dodał Çağlayan.

Zdaniem tureckiego ministra gospodarki fakt ten ma świadczyć o tym, że to Unia Europejska potrzebuje Turcji, a nie odwrotnie. Pozycja Turcji w Międzynarodowych Funduszu Walutowym zmieniła się i kraj ten będzie odgrywał coraz większe znaczenie w ciągu najbliższych lat. Bardzo poważny wpływ na wzrost gospodarczy będzie miał dalszy wzrost eksportu, zmniejszenie deficytu handlu zagranicznego, wzrost przychodów z turystyki, zmniejszenie wydatków i zwiększenie przychodów, przy równoczesnym spadku inflacji, zauważył minister Çağlayan.

Tureccy przedsiębiorcy są bardzo zadowoleni z rekordowo wysokiego wzrostu eksportu. Oznacza to, że większość makroekonomicznych problemów Turcji została rozwiązana, a inflacja zaczęła spadać do pojedynczych cyfr, podkreśliła przewodnicząca Stowarzyszenia Tureckich Przemysłowców i Biznesmenów Ümit Boyner.

Źródło: hurriyet.com, hurriyet.com, hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE