Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Rodziny ofiar z Mavi Marmara wnoszą o odszkodowania

Turcja: Rodziny ofiar z Mavi Marmara wnoszą o odszkodowania

5 października 2012 roku 33 osoby spokrewnione z tureckimi obywatelami zabitymi na statku Mavi Marmara złożyły zbiorowy pozew sądowy przeciw Izraelowi.

Pełnomocnik rodzin ofiar, Uğur Yıldırım, w komentarzu na temat sprawy powiedział, że rodziny ofiar wnoszą zarówno o moralne, jak i finansowe odszkodowanie z tytułu straty bliskich.

Należy przypomnieć, że 31 maja 2010 roku Mavi Marmara wraz z innymi statkami Flotylli Wolności, płynąc z pomocą humanitarną do strefy Gazy, został zaatakowany przez izraelskich komandosów na terenie wód międzynarodowych. W wyniku ataku zginęło 9 Turków.

Wśród osób wnoszących oskarżenie są też ci, którzy zostali ciężko ranni w czasie ataku. Wspólnie wnoszą oni o odszkodowanie w wysokości 10 milionów lir tureckich od Izraela.

W maju turecki sąd wniósł oficjalne zarzuty wobec Izraelczyków, żądając dla czterech dowódców kary 9-krotnego dożywocia. Początek zaocznego procesu zaplanowano na 6 listopada i będzie miał on miejsce w Stambule.

Wydarzenia, do których doszło na Mavi Marmara, były bezpośrednią przyczyną wydalenia z Turcji izraelskiego ambasadora i zamrożenia wzajemnych stosunków wojskowych oraz zerwania stosunków dyplomatycznych.

 

Źródło: hurriyet.com.trhurriyet.com.tr

About Karolina Pedich

KOMENTARZE