Home / Gospodarka / Nieruchomości / Turcja: Rok pełen nowych inwestycji

Turcja: Rok pełen nowych inwestycji

Tureckie firmy budowlane zacierają ręce na myśl o 3 tys. nowych projektów mieszkaniowych, które mają ruszyć już w pierwszej połowie 2012 r. Celem zdobycia nowych klientów, firmy budowlane takie jak Dumankaya, Teknik Yapı, Sur Yapı, Avrupa Konutları poszukują nowych chwytów marketingowych.
Strategia inwestycji większości firm budowlanych skupia się na wzroście wskaźnika urbanizacji. W dłuższej perspektywie niezaspokojony popyt mieszkaniowy powinien utrzymać się na stosunkowo wysokim poziomie. Mimo wysokiego oprocentowania kredytów mieszkaniowych, prognozy dla tureckiego rynku budowlanego są bardzo optymistyczne. Dane wskazują, że w ciągu roku nieruchomości nabiorą swojej wartości i wzrosną o około 10 proc.
Realizacja większości inwestycji obejmuje Stambuł, zarówno europejską jak i azjatycką część miasta. Kompleksy luksusowych budynków biurowych i mieszkalnych, centra handlowe i obiekty usługowe połączone z zabudową mieszkaniową, wielorodzinne budynki mieszkalne otoczone parkiem krajobrazowym, osiedla wielofunkcyjnych budynków mieszkaniowych z funkcją usług na parterze, halą targową i lunaparkiem mają powstać do końca 2014 r. Najbardziej oryginalną zdaje się być koncepcja projektu mieszkaniowego z zabudową handlowo-usługową, która swoją architekturą i aranżacją ma przypominać włoską Wenecję. Ta wspólna inwestycja Bayraktar Holding i Gülsoy pochłonie 200 mln EUR. Cena luksusowego 5-pokojowego apartamentu w tureckiej Wenecji wyniesie średnio 572 tys. USD (od 2,6 tys. USD za mkw.).

Tekst: hurriyetemlak.com, tłum. i red. Dorota Mikołajczyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE