Home / Gospodarka / Turcja: Rośnie deficyt na rachunku bieżącym
Deficyt na rachunku bieżącym - gercekgundem.com

Turcja: Rośnie deficyt na rachunku bieżącym

Deficyt na rachunku bieżącym w Turcji wzrósł o 10 mld 630 mln USD do 49 mld USD w okresie od stycznia do września br. w porównaniu do tego samego okresu rok temu, wynika z oficjalnych danych przedstawionych w środę przez Turecki Bank Centralny.  Oznacza to wzrost aż o 28 proc. W ciągu pierwszych 9 miesięcy w 2013 r.

Dane przedstawione przez Bank Centralny wskazują na gwałtowne pogorszenie się salda obrotów bieżących w tym roku w porównaniu do ubiegłego. W 2012 r. Turcja zdołała zmniejszyć deficyt na rachunku bieżącym do 48 mld 900 mln USD z ponad 77 mld USD w 2011 r. Deficyt we wrześniu br. wzrósł do 3 mld 280 mln USD z 2 mld 430 mln USD w sierpniu br., choć dane szacunkowe na wrzesień wynosiły 2 mld 730 mln USD.

Deficyt pozostaje poważnym problemem dla tureckiej gospodarki. Z prognoz wynika, że spowoduje on wzrost PKB w Turcji o 6,9 proc. z 6 proc. w roku ubiegłym. Rząd szacuje go na 7,1 proc. Warto przypomnieć, że wcześniej Turcja skorygowała swoje prognozy dotyczące wzrostu PKB z 4 proc. do 3,6 proc. w tym roku.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że na wzrost deficytu na rachunku bieżącym największy wpływ miało osłabienie eksportu i zwiększenie importu w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2013 r. Znacznie wzrósł także deficyt w handlu zagranicznym.

Jednymi z głównych przyczyn, które wpływają na wzrost deficytu, jest handel złotem oraz osłabienie tureckiej liry. Waluta straciła na wartości aż o ponad 12 proc. w tym roku i jest to drugi najgorszy wynik wśród wszystkich wschodzących gospodarek w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Źródło: hurriyet.com.tr,  yurtgazetesi.com.tr,  gercekgundem.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE