Home / Kultura / Festiwale / Turcja: Rozpoczyna się 42. Stambulski Festiwal Muzyczny
Istanbul Muzik Festivali - t24.com.tr

Turcja: Rozpoczyna się 42. Stambulski Festiwal Muzyczny

W tym roku odbywa się już 42. edycja Stambulskiego Festiwalu Muzycznego, którego tematem przewodnim jest „Song of Nature”. Wydarzenie rozpoczyna się 31 maja i potrwa do 27 czerwca. Przez prawie cztery tygodnie w Stambule będzie gościło blisko 800 muzyków, zarówno tureckich, jak i zagranicznych, którzy wykonają 26 koncertów.

W programie, poza znanymi na całym świecie nazwiskami, nie zabraknie też polskich muzyków. Jednym z wyczekiwanych gości festiwalu jest polski kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Pod jego batutą oraz Andresa Mustonena i Jakuba Hrusa wystąpi także Sinfonia Varsovia, która będzie pełniła rolę orkiestry rezydencyjnej. W koncertach wezmą udział wybitni soliści – altowiolista Jurij Bashmet, pianista Piotr Anderszewski, skrzypek Julian Rachlin oraz pianista Hüseyin Sermet. Pośród wykonywanych utworów znajdą się również kompozycje polskich twórców – Karola Szymanowskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego.

Do współpracy nad projektem plakatu tegorocznej edycji zaproszono zeszłoroczne zdobywczynie nagrody honorowej Festiwalu – tureckie pianistki, a prywatnie siostry bliźniaczki Güher i Süher Pekinel oraz grafika Bülenta Erkmena. Owoc ich wspólnej pracy to kolażowe połączenie dwóch obrazów olejnych „Sonata” i „Harmonia przeciwieństw” z 1983 roku, na którym widnieje odręczne pismo artystek.

W tym roku, poza koncertami w zamkniętych salach, będzie można również posłuchać muzyki na świeżym powietrzu. Darmowe występy w różnych miejscach Stambułu będą odbywały się w ramach „Klasycznych Niedziel”.

Festiwal organizowany przez Stambulską Fundację na rzecz Kultury i Sztuki (IKSV) jest również elementem muzycznych obchodów 600-lecia polsko-tureckiej dyplomacji.

Opracowała: Hanna Toboła

Źródła: muzik.iksv.org, turkey.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE