Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Rozstrzygnięto przetarg na prywatyzację dróg i mostów

Turcja: Rozstrzygnięto przetarg na prywatyzację dróg i mostów

Konsorcjum, w skład którego weszły 2 tureckie firmy: Koç Holding i Gözde Girişim oraz malezyjska UEM Group Berhad, wygrało przetarg na prywatyzację autostrad i mostów w Turcji za kwotę 5,72 mld USD.

Koç Holding i Gözde Girişim otrzymały 40% udziałów, po 20% każda ze spółek w konsorcjum, a UEM Group 40% udziału w kapitale. Właścicielami Gözde Girişim są członkowie rodziny Ülker, która kieruje gigantem spożywczym Yıldız Holding.

Drogi oraz mosty zostały sprywatyzowane w jednym pakiecie i uzyskały koncesję na eksploatację i pobór opłat przez okres 25 lat. Umowa obejmuje również obsługę i konserwację 1 tys. 975 km płatnych dróg w Turcji. Aktywami w pakiecie są autostrady: Edirne-Stambuł-Ankara, Pozantı-Tars-Mersin, Tars-Adana-Gaziantep, Gaziantep-Şanlıurfa, Toprakkale-Iskenderun, Izmir-Çesme, Izmir-Aydın, drogi łączące Izmir z Ankarą, a także Most Bosforski i Most Mehmeta Zdobywcy wraz z łączącymi je drogami.

W ciągu pierwszych 11 miesięcy br. płatne drogi i mosty wygenerowały dochód równy 740 mln TRY, wynika z danych przedstawionych przez Generalną Dyrekcję Autostrad w Turcji.

Oferta złożona przez konsorcjum jest drugą w historii Turcji najwyższą ofertą w przetargu na prywatyzację. Na pierwszym miejscu znajduje się prywatyzacja Türk Telekom, gdzie złożono ofertę w wysokości 6,55 mld USD.

Źródło: aa.com.tr, hurriyet.com.tr , turkiyegazetesi.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE