Home / Gospodarka / Turcja: Rozwój turystyki a ochrona zabytków
Cumalıkızık - hurriyetdailynews.com

Turcja: Rozwój turystyki a ochrona zabytków

W związku z wpisaniem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dwóch nowych miejsc w Turcji – północno-zachodniej części miasta Bursa oraz historycznego powiatu Cumalıkızık , kraj powinien jeszcze bardziej niż kiedykolwiek podjąć działania w celu ochrony dostępu do starożytnych miejsc, które są niszczone w związku z rozwojem turystyki w XXI w.

- Równowaga musi być osiągnięta między przyciąganiem turystów, którzy chcą zobaczyć klasyczne dziedzictwo Turcji oraz ochroną starożytnych miejsc przed wypadkami – powiedział profesor Neslihan Dostoğlu, szef Wydziału Architektury na Uniwersytecie Kultury w Stambule. Zwiększenie kontroli oraz świadoma ochrona zabytkowych obszarów ma się odbywać przy wsparciu ONZ.

W ubiegłym roku zarejestrowano w Bursie 2,5 mln noclegów, dane te nie obejmują turystów, którzy przyjechali do miasta na jednodniową wycieczkę. Turcja pragnie zachować swoje dziedzictwo i ochronić przed szkodliwym wpływem masowej turystyki, docierającej do najbardziej unikalnych miejsc i obszarów.

Problem ten nie dotyczy tylko Turcji, ma raczej zasięg światowy. Wszelkie najbardziej popularne i wyjątkowe tereny i zabytki są narażone na zniszczenia. Dotyczy to m.in. świątyni Majów w Gwatemali, Wyspy Wielkanocnej, a nawet europejskich miast, jak np. Wenecji.

Włączenie terenów wokół Bursy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO sprawi, że miasto będzie bardziej ostrożne w dziedzinie ochrony swojego dziedzictwa i wstrzyma wszelkie prace budowlane, które mogłyby zaszkodzić historycznej sylwetce miasta.

Turcja znajduje się obecnie w 15 najlepszych państw pod względem pozycji na liście UNESCO z 13 miejscami wpisanymi jako zabytki. W Turcji jest wiele historycznie ważnych miejsc, które wciąż czekają na znalezienie się na liście.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE