Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Sberbank kupi Denizbank

Turcja: Sberbank kupi Denizbank

Rosyjski Sberbank kupi należący do francusko-belgijskiej grupy bankowej Dexia, turecki bank kredytowy Denizbank. Jak donosi grupa Dexia w komunikacie wydanym za pośrednictwem Platformy Informacji Publicznej (KAP) podpisano wstępną umowę z Sberbankiem w kwestii sprzedaży Denizbanku.

Dexia wystawiła na sprzedaż wszystkie udziały Denizbanku 19 października 2011 r. Wskutek pogłębiającego się globalnego kryzysu finansowego przez długi okres Dexia nie mogła dojść do porozumienia z pretendentami do kupna tureckiego banku. Do tej pory zakupem Denizbanku interesował się m.in. Qatari National Bank, jednak Dexia dwukrotnie odrzuciła jego oferty uznając za zbyt niskie. Wiadomo, że druga oferta zakupu była bliższa oczekiwaniom Dexia Bank, który spodziewał się uzyskać cenę odpowiadającą 1,5 wartości księgowej banku, czyli ok. 8,85 mln USD. Z informacji jakie donosi prasa oferta złożona przez rosyjski Sberbank osiągnęła oczekiwania Dexia Banku.

Kapitalizacja rynkowa Sberbanku wynosi ok. 76 mld USD, plasując go na drugim miejscu w Europie, w 2011 r. jego dochód wyniósł 10,9 mld USD.

 

Źródło: cumhuriyet.com.tr

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE