Home / Gospodarka / Turcja: Słaby popyt krajowy hamuje produkcję samochodów
Przemysł motoryzacyjny w Turcji - hurriyet.com.tr

Turcja: Słaby popyt krajowy hamuje produkcję samochodów

Produkcja pojazdów w Turcji, które są głównym źródłem eksportu, spadła o 10 proc. w styczniu br. do 75 tys. 42 pojazdów, wynika z danych przedstawionych przez stowarzyszenie z branży motoryzacyjnej. Podkreślono również wyzwania, jakie stoją przed sektorem w 2014 roku.

Pomimo 30-procentowego wzrostu produkcji samochodów, jednoczesny spadek produkcji pojazdów ciężkich o 50 proc., przyczynił się do ogólnego obniżenia produkcji w pierwszym miesiącu tego roku, poinformował  Związek Przemysłu Samochodowego (OSD).

Według danych opublikowanych 12 lutego br. produkcja mikrobusów spadła o 53 proc., lekkich ciężarówek o 51 proc., małych ciężarówek o 45 proc., a autobusów o 38 proc.

Eksport w branży motoryzacyjnej również spadł o 11 proc. do 51 tys. w ciągu miesiąca, a cały turecki rynek samochodowy skurczył się o 8 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

Produkcja samochodów w 2013 r. wzrosła o 5 proc. w 2013 r. do 1,13 mln sztuk. W związku ze zmniejszeniem krajowego popytu prognozuje się spadek tej liczby w tym roku.

Wzrost cen samochodów jest spowodowany osłabianiem się tureckiej liry oraz wprowadzeniem specjalnego podatku konsumpcyjnego, uzależnionego od pojemności silnika nabywanego pojazdu.

Związek Przemysłu Samochodowego ma nadzieję, że obniżenie krajowego popytu na samochody zostanie zrekompensowane wysiłkami mającymi na celu pobudzenie eksportu.

Źródło: hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE