Home / Społeczeństwo / Turcja: Śmierć najstarszej przedstawicielki rodu Osmanów

Turcja: Śmierć najstarszej przedstawicielki rodu Osmanów

 

 

 

 

 

 

 

 

W poniedziałek rano, 2 kwietnia, w swoim domu w Stambule, w dzielnicy Ortaköy, zmarła Fatma Neslişah Osmanoğlu, ostatnia księżniczka z sułtańskiego rodu Osmanów, urodzona jeszcze w czasach imperium osmańskiego. Po śmierci kuzyna, Ertuğrula Osmana Osmanoğlu, w 2009 roku, księżniczka została najstarszym żyjącym przedstawicielem rodu. Wnuczka ostatniego sułtana osmańskiego, Mehmeda VI Vahideddina, miała 91 lat. Kondolencje po śmierci Fatmy Neslişah publicznie złożyli premier i prezydent Turcji.

Księżniczka Neslişah opuściła Stambuł w 1924 roku, w wieku 3 lat, gdy ostatni Osmanowie zostali wygnani z imperium na fali reform Mustafy Kemala. Wychowała się we Francji, w Nicei. W 1940 roku poślubiła egipskiego księcia, Muhammada Abdel Moneima. Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci. Po obaleniu monarchii w Egipcie, książęca rodzina została zmuszona do opuszczenia kraju. Po 40 latach Neslişah Osmanoğlu w 1963 roku powróciła na stałe do Turcji.

W tureckich księgarniach dostępna jest biografia księżniczki pt. „Neslişah”, którą w 2011 roku napisał historyk Murat Bardakçı.

Księżniczka zostanie pochowana na stambulskim cmentarzu Aşiyan, gdzie spocznie obok matki i siostry. W uroczystości weźmie udział przedstawiciel rządu.

Źródło: cnnturk.com, hurriyet.com.tr

About Karolina Pedich

KOMENTARZE