Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Spadek tempa wzrostu gospodarczego

Turcja: Spadek tempa wzrostu gospodarczego

Turecka gospodarka zanotowała 3,2 – procentowy wzrost w pierwszym kwartale 2012 r.  Po spektakularnej ekspansji w roku ubiegłym nastąpiło przewidywane spowolnienie. Tempo wzrostu zmniejszyło się o połowę, podał Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK).

Największy wzrost odnotowano w sektorze energetycznym – 8,4 proc., 5,5 proc. w sektorze wydatków publicznych, 4,8 proc. w transporcie, 2,8 proc. w budownictwie.

Turcja zanotowała wzrost o 8,5 proc. w 2011 r., a w 2010 r. o 8,9 proc. Gospodarka zaczęła spowalniać w ostatnim kwartale 2011 r., a tempo wzrostu wyniosło 5,2 proc.

Przewidywany roczny wzrost gospodarczy w Turcji ma wynieść 4 proc. w 2012 r. Rząd ma nadzieję na uzyskanie „miękkiego lądowania” ze względu na skutki kryzysu w strefie euro.

Źródło:  thelira.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE