Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Spadek bezrobocia w kraju

Turcja: Spadek bezrobocia w kraju

Bezrobocie w Turcji spadło do 9,9 proc. w okresie od lutego do kwietnia 2012 r., podał w piątek Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Według oficjalnych danych liczba bezrobotnych zmalała o 201 tys., osiągając 2 mln 615 tys. osób. W marcu br. stopa bezrobocia w miastach spadła o 1 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i osiągnęła 11,6 proc., natomiast na obszarach wiejskich spadła o 0,7 proc. do 6,4 proc.

Turecka gospodarka w spektakularny sposób wyszła ze światowego kryzysu, osiągając wzrost o 8,9 proc w 2010 r. oraz o 8,5 proc. w 2011 r. W tym roku jednak, wskazując na okres gwałtownego spowolnienia z uwagi na kryzys spowodowany zadłużeniem w strefie Euro,  Ankara oczekuje 4 – procentowego wzrostu.

Bezrobocie nadal pozostaje bardzo poważnym wyzwaniem dla rządu w kraju, gdzie co roku wiele młodych osób wchodzi na rynek pracy. Eksperci twierdzą, iż oficjalne dane nie odzwierciedlają realnego obrazu bezrobocia w Turcji z powodu powszechnego niezgłaszania się osób bezrobotnych w urzędach bądź zatrudniania osób wykształconych do prac służebnych.

Źródło: radikal.com, ekonomi.haberturk.com, hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE