Home / Gospodarka / Handel / Turcja: Spadek deficytu handlowego o jedną trzecią

Turcja: Spadek deficytu handlowego o jedną trzecią

Gwałtowny spadek w tureckim handlu zagranicznym, aż o 31% w październiku w porównaniu do takiego samego okresu sprzed roku, może pomóc Turcji uzyskać lepsze wskaźniki międzynarodowe oceniające zdolność kredytową kraju.

Turecki eksport wzrósł o 11,6% w przeciągu roku (od października 2011 roku do października 2012r.), podczas gdy import odnotował 5,6% spadek w tym samym okresie, według Tureckiego Instytutu Statystycznego (TÜİK) oraz danych opracowanych we współpracy z ministerstwem gospodarki. Jest to spadek do 33,2 miliardów dolarów, co stanowi najniższy poziom od października 2010 roku.

Perspektywy dla bilansu handlu zagranicznego  pomagają poprawić deficyt obrotów bieżących i tym samym wzmacniają możliwość otrzymania ratingu inwestycyjnego (investment level rating) od innej agencji ratingowej. Turcja spodziewa się osiągnąć cel w połowie 2013 roku. Fitch Ratings uaktualnił turecką klasę inwestycyjną na początku listopada.

„Wielkość eksportu w październiku wyniosła prawie 13,3 miliardów dolarów, co stanowiło rekordowy wynik” – powiedział minister ekonomii, Zafer Çağlayan, w pisemnym oświadczeniu. Dodał, że Turcja pobije roczny rekord, tak jak dokonała tego w każdym miesiącu tego roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość eksportu wyniosła 149,8 miliradów dolarów, a jak sugeruje Çağlayan, państwo przekroczy tę liczbę na koniec roku. Miesięczny rekord ma tym większe znaczenie, ponieważ nawet wskaźnik eksportu złota, najniższy w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, temu nie przeszkodził. Jednak główny ekonomista T-Banku twierdzi, że Turcja wcale nie osiągnęła dobrego wyniku jeżeli chodzi o eksport, zarówno na podstawie miesięcznego, jak i rocznego rozliczenia, ponieważ nie można mówić o wskaźniku eksportu, jeżeli nie bierze się pod uwagę zysków ze sprzedaży złota.

Deficyt w handlu zagranicznym jest niższy niż oczekiwany. Wydaje się, że oczekiwane przyspieszenie gospodarki w ostatnim kwartale nie zostało zrealizowane, a tempo wzrostu będzie niskie w ostatnim kwartale roku, co może zachęcić Bank Centralny do obniżenia stopy procentowej.

Udział Unii Europejskiej w tureckim eksporcie spadł do 40% z 44,2% w październiku, jak donosi TÜİK. W październiku pokrycie importu przez eksport wyniosło 70,7%, co stanowi znaczy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy wskaźnik ten wyniósł 59,8%.

Również w październiku 2012 roku „kamienie i metale szlachetne” odnotowały najwyższy jak do tej pory wzrost wskaźnika eksportu, aż 1,5 miliona dolarów. Pojazdy inne niż tramwajowego lub kolejowego taboru i ich części osiągnęły eksport w wysokości  1,3 miliona dolarów. W czołówce znalazły się również paliwa mineralne, oleje –  4,96 miliona dolarów, a następnie kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne –  2,15 miliona dolarów.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE