Home / Gospodarka / Handel / Turcja: Spadek deficytu w handlu zagranicznym

Turcja: Spadek deficytu w handlu zagranicznym

Eksport w Turcji wzrósł o 11,6% w październiku 2012 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając 13 mld 292 mln USD, podczas gdy import spadł o 5,6% do 18 mld 803 mln USD.

Deficyt w handlu zagranicznym w tym samym okresie spadł o 31,2% z 8 mld 12 mln USD do 5 mld 511 mln USD, wynika z danych przedstawionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) oraz Ministerstwo Ceł i Handlu w Turcji.

Eksport z Turcji do krajów Unii Europejskiej spadł z 44,2% w 2011 r. do 40% w br. Krajami, które miały największy udział w eksporcie były Niemcy, Irak, Wielka Brytania oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pierwsze miejsce pod względem importu przypadło Rosji, kolejne zajęły Chiny i Niemcy.

Źródło: cnnturk.com, dogruhaber.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE