Home / Gospodarka / Przemysł / Turcja: Spadek produkcji przemysłowej w sierpniu

Turcja: Spadek produkcji przemysłowej w sierpniu

Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) podał, iż wskaźnik wartości produkcji przemysłowej w sierpniu bieżącego roku zmniejszył się o 1,5 % w stosunku do tego samego miesiąca 2011 roku. Po raz pierwszy od 2009 roku notuje się spadek wartości produkcji w przemyśle.

W górnictwie i hutnictwie zanotowano nieznaczny wzrost produkcji względem poprzedniego miesiąca, wynoszący 0,4 %, natomiast w ogólnie ujętym przemyśle produkcyjnym spadek wartości wyniósł aż 2,4 % w stosunku do danych z lipca z 2012 roku. Natomiast wartość produkcji przemysłowej w sektorze energetycznym wzrosła w stosunku do danych z poprzedniego miesiąca o 4,5 %.

Wartość produkcji przemysłowej w sierpniu 2012 roku, po odjęciu wpływu czynników sezonowych, w stosunku do wartości z sierpnia 2011 roku wzrosła o 1,2 %, natomiast w stosunku do danych z lipca 2012 roku wartość ta uległa zmniejszeniu o 2,3 %.

Ekonomistka reprezentująca usługi finansowe przy Banku Garanti, Gizem Öztok Altınsaç, uważa, że spodziewano się jednak lepszych wyników wartości produkcji w sierpniu bieżącego roku. Altınsaç prognozuje, że ostatni kwartał bieżącego roku przyniesie dalsze spowolnienie. Ogólny, spodziewany wynik wartości produkcji przemysłowej na koniec 2012 roku to jednak wzrost w wysokości 2,5 %.

Źródła: ntvmsnbc.com, ekonomi.haberturk.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE