Home / Bałkany / Turcja: Spadek w sondażach premiera Recepa Tayyipa Erdoğana z powodu afery korupcyjnej
Erdogan-publico.pt

Turcja: Spadek w sondażach premiera Recepa Tayyipa Erdoğana z powodu afery korupcyjnej

Wojna polityczna między szefem rządu tureckiego a jego obecnym opozycjonistą, Fethullahem Gülenem zaszkodziła reputacji obydwojgu i przyczyniła się do spadku popularności Erdoğana. Według sondażu z Instytutu MetroPoll opublikowanego w czwartek 30 stycznia 2014 roku w zeszłym roku 59,1% Turków było zadowolonych z rządów premiera, w grudniu ta liczba wynosiła 48,1%, a w styczniu tego roku spadła do 39,4%.

Pomimo obecnego niezadowolenia Turków z rządów głowy Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), gdyby wybory odbyły się już dziś, AKP zdobyłaby 36,3% głosów na 26,3% Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) i 12,6% Partii Akcji Narodowej (MHP).

Jednakże według tego sondażu, ruch polityczny Gülena, znany pod nazwą Hizmet, również stracił znaczenie. Ponadto, teza o rzekomym spisku została odrzucona przez 42% tureckiej opinii publicznej, ale 60% Turków widzi słuszność w otwartym śledztwie sądowym, a co za tym idzie w nowych restrykcyjnych prawach. Co więcej, 24% społeczeństwa uważa, że doszło do próby zamachu stanu przeciwko rządowi. Większość osób odnosi się negatywnie do polityki Gülena: 60% z tych, którzy wzięli udział w sondażu wierzą w Erdoğana.

Aczkolwiek, nawet jeśli prezydent Abdullah Gül trzymał się z dala od tej polemiki, on również nie jest do końca pozytywnie postrzegany. Rok temu jego popularność wynosiła 76%, w grudniu zeszłego roku spadła do 63,3%, a w styczniu 2014 roku osiągnęła jedynie 46,5%.

- Wszystkie strony tureckiej sceny politycznej tracą prestiż w szybkim tempie. – podsumował dyrektor Instytutu MetroPoll, Ozer Sancar.

Źródła: publico.pt/turquia

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE