Home / Gospodarka / Turcja: Spadek wartości liry
lira turecka

Turcja: Spadek wartości liry

Pomimo ogromnej interwencji Banku Centralnego na rynku walutowym 23 stycznia, dzień później turecka lira zanotowała spadek w stosunku do dolara. Wartość liry spadła w stosunku do dolara na poziomie 2.3, a do euro 3.2. Kolejne spadki nastąpiły po tym jak Bank Centralny zainwestował co najmniej 2 miliardy dolarów na rynkach walutowych, aby spróbować podtrzymać wartość liry.

Turecka waluta od dawna nie zanotowała tak rekordowo niskiego poziomu. Codziennie, od początku narastającego kryzysu politycznego i obaw o gospodarkę, spada jej wartość. Straciła ponad 10 procent. Od czasu kryzysu finansowego w latach 2000-2001 lira nie plasowała się tak słabo na światowych rynkach, a ekonomiści prognozują, że należy spodziewać się dalszych spadków.

Finansbank w Stambule powiedział, że Bank Centralny może próbować wywierać dalszą presję na walucie poprzez korzystanie z akumulacji w walutach obcych do finansowania środków, takich jak konkretny cel kampanii politycznej. Jest to mało prawdopodobne, aby takie działania były trwałe, a zamiast tego wezwał do „właściwej” podwyżki stóp. Bank na swoim comiesięcznym posiedzeniu z rządem uniknął podniesienia stóp procentowych. Rządowym przedstawicielom zależało, aby nie tłumić wzrostu gospodarczego i aby oddalić ryzyko wzrostu inflacji.

Zdaje się, że żadne działania nie pomagają tureckiej gospodarce. Pod koniec 2013 roku wartość liry spadła, pomimo decyzji tureckiego Banku Centralnego, który zapowiedział sprzedaż części rezerw dolarowych. Miało to wzmocnić krajową walutę. Tak się jednak nie stało.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE