Home / Gospodarka / Turcja: Spadek zaufania konsumentów
Zaufanie konsumentów w Turcji - aa.com.tr

Turcja: Spadek zaufania konsumentów

Tureccy konsumenci stracili zaufanie do gospodarki w maju, po krótkotrwałym ożywieniu ich nastrojów w kwietniu, wykazały badania ujawnione przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK).

Indeks zaufania konsumentów spadł o 3,1 proc. do 76 punktów w maju, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wynika z badań przeprowadzonych przez TÜİK wspólnie z Tureckim Bankiem Centralnym.

Wartość indeksu pokazuje, że ogólne zaufanie konsumentów w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadło o 4,1 proc., ale nadal utrzymuje się powyżej progu 100 punktów, na poziomie 102,7 punktów, wskazując na utrzymywanie się optymizmu.

Wskaźnik mieści się w zakresie od 0 do 200 punktów, przy czym 100 punktów oznacza poziom neutralny, powyżej 100 wskaźnik jest optymistyczny, a poniżej pesymistyczny.

Prawdopodobieństwo wskaźnika oszczędności w ciągu najbliższych 12 miesięcy zmniejszyło się o 4,4 proc. i spadło do 81,6 proc., podczas gdy oczekiwania finansowe co do dochodu gospodarstwa domowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy spadły o 1,4 proc.

Źródło: aa.com.tr, kanalfinans.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE