Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Spadek zaufania konsumentów

Turcja: Spadek zaufania konsumentów

Pogorszenie się perspektyw dla gospodarki oraz niestabilna sytuacja na rynku pracy spowodowały, iż zaufanie konsumentów w Turcji odnotowało spadek we wrześniu br. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem.

Indeks, który w sierpniu wynosił 91,1% spadł we wrześniu 2012 r. do najniższego od 25 miesięcy poziomu – 88,8%, wynika z danych przygotowanych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) we współpracy z Tureckim Bankiem Centralnym.

Ewaluacja oceny konsumentów wynika z oceny obecnej sytuacji gospodarczej kraju oraz oczekiwań poprawy (bądź pogorszenia) własnej sytuacji finansowej respondentów oraz tendencji ich wydatków w najbliższej przyszłości. W obliczu kłopotów finansowych głównych partnerów handlowych w Turcji przewidywano niższy niż w ubiegłym roku wzrost gospodarczy. Analitycy podkreślają, że na wynik miesięcznego badania koniunktury konsumenckiej wpłynęła m.in. fala podwyżek podatkowych. Przewiduje się także dalszy spadek zaufania konsumentów w październiku br. z powodu trwającego konfliktu w Syrii i wahających się cen ropy. Wartość indeksu wynosząca poniżej 100 przedstawia pesymistyczną perspektywę.

Źródło: cnnturk.com, ekonomi.milliyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE