Home / Bałkany / Turcja: Spory w Gezi Parkı jednoczą artystów
protest_Taksim.KiS.Turcja

Turcja: Spory w Gezi Parkı jednoczą artystów

Konflikt trwający w Gezi Parkı w Stambule objął swym zasięgiem również sferę kultury i sztuki Turcji. Toczące się protesty poparli liczni artyści, pisarze i gwiazdy telewizyjne, odwołując tym samym na znak zjednoczenia zaplanowane wystawy, koncerty oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych.

Jednym z odwołanych festiwali jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki i Kultury, znany również pod nazwą Istancool, który miał się odbyć w dniach 6-9 czerwca 2013 roku. Ponadto odwołany został również 41. Festiwal Muzyczny w Stambule oraz Electronica Festival.

Także galerie sztuki, głównie zlokalizowane na placu Taksim lub w jego okolicy, odwołały planowane wystawy. W związku z tym w najbliższym czasie nie będzie można zobaczyć ekspozycji m.in. w Galerii Art Sümer oraz Rampa.

Zapowiadający się początkowo niewinnie protest przeciwko budowie centrum handlowego na placu Taksim w Stambule, gdzie znajduje się Gezi Parkı, przerodził się w wiec przeciwko rządom Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), na czele której stoi premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE