Home / Polityka / Turcja: Spotkanie kurdyjskiej delegacji z uwięzionym liderem

Turcja: Spotkanie kurdyjskiej delegacji z uwięzionym liderem

Turecki rząd zatwierdził w czwartek 21 lutego listę pro-kurdyjskich polityków odwiedzających uwięzionego przywódcę Abdullaha Öcalana, co doczytywane jest jako kolejny krok w stronę zakończenia trwającego 28 lat konfliktu, który pochłonął ponad 40 000 ofiar .

Turcja rozpoczęła wstępne rozmowy z liderem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), Abdullahem Öcalanem, osadzonym w więzieniu na wyspie İmralı niedaleko Stambułu w październiku 2012 roku.

Pierwszym krokiem mającym na celu zawarcie rozejmu było spotkanie kurdyjskich polityków z więźniem 3 stycznia. Premier Recep Tayyip Erdoğan wyjaśnił, że wybitni posłowie kurdyjscy będą jednak mieli zakaz widzenia się z szefem PKK.

Czując presję ze strony parlamentu, pro-kurdyjska Partia Pokoju i Demokracji (BDP) powiedziała, że zaproponowała kandydaturę swoich trzech posłów, aby proces nie utknął w martwym punkcie. Wyjaśniając swój ruch, BDP argumentowało, że działając w odpowiedzi na apel przywódcy PKK, Öcalan wyraził niezadowolenie z postawy rządu. Uważamy, że postawa Öcalana ma na celu  rozwiązanie problemu i pokonywanie przeszkód – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu współprzywódcy BDP, Selahattin Demirtaş i Gültan Kısanak.

Urzędnik ministerstwa oznajmił, że Öcalanowi złożyli sobotnią wizytę: nie-kurdyjski lewicowy twórca filmowy, Sırrı Süreyya Önder, a także Altan Tana i Pervin Buldan, kurdyjskie działaczki. Wymienione nazwiska zaproponował wcześniej zresztą sam lider PKK.

Önder i Tan są także członkami ponadpartyjnej komisji parlamentarnej, próbującej opracować nową konstytucję, a ich wybór może sugerować idące zmiany, nie tylko najwyższego rangą aktu prawnego, ale także negocjacji pokojowych.

Cynicy postrzegają rozmowy z Öcalanem jako część strategii w celu uzyskania poparcia kurdyjskiego elektoratu dla zmian konstytucyjnych, w tym dla władzy wykonawczej prezydenta, na czym najbardziej zależy Erdoğanowi.

Zawieszenie broni?         

Erdoğan w ciągu dekady swoich rządów przeforsował reformy zwiększające kurdyjskie prawa kulturalne, ale politycy kurdyjscy żądają nadal decentralizacji i większej równości, tj. zrównania ich języka z językiem tureckim.

Oczekuję się, że Öcalan może wezwać do zawieszenia broni przez delegację kurdyjską. Byłaby to część procesu zakładającego wycofanie PKK z Turcji i ostateczne rozbrojenie w zamian za reformy zwiększające prawa mniejszości kurdyjskiej. Zapytany, czy zawieszenie broni będzie w końcu ogłoszone, Önder, powiedział: „Teraz byłyby to jedynie spekulacje, ale mamy nadzieję, że skończy się to pozytywnie.”

„Myślę, że coś konkretnego zostanie wyniesione z tej wizyty. Powiemy mu, że obywatele Turcji są za procesem pokojowym. Będziemy przekazywać mu zarówno wyrazy poparcia jak i obawy Kurdów związane z obecną sytuacją polityczną” – powiedział Önder agencji Reutera.

Turecki optymizm związany z procesem pokojowym ochłodziły nacjonalistyczne protesty przeciwko BDP i ataki PKK po stronie Iraku, na granicy z Turcją. PKK powiedziało, że tureckie samoloty bojowe zbombardowały w nocy wioskę w górach Qandil, w północnym Iraku, gdzie stacjonuje kilka tysięcy bojowników, niszcząc winnice i ogrody. W ostatnich dniach odnotowano kilka ataków, ale turecki sztab generalny nie skomentował tych działań.

 

Źródło: turkishnews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE