Home / Gospodarka / Turcja: Spowolnienie wzrostu gospodarczego
Wzrost gospodarczy w Turcji - hurriyet.com.tr

Turcja: Spowolnienie wzrostu gospodarczego

Turecka gospodarka w drugim kwartale tego roku rozwijała się znacznie wolniej niż się tego spodziewano, wynika z danych opublikowanych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK).

Produkt krajowy brutto (PKB) w Turcji wzrósł o 2,1 proc. w okresie od kwietnia do czerwca, wynika z raportu TÜİK. Raport ujawnił, że zagrożenia dla głównych wskaźników, które mają wpływ na wzrost gospodarczy, są znacznie większe niż się tego spodziewali analitycy.

Swoje prognozy oparli oni na słabych wynikach w dziedzinie przemysłu i handlu i założyli, że wzrost ekonomiczny spowolni do 2,65-2,8 proc. w drugim kwartale.

- Wzrost gospodarczy stracił swoje tempo ze względu na zaostrzenie polityki pieniężnej, opóźnione skutki środków makroostrożnościowych oraz napięcia geopolityczne – powiedział minister finansów Mehmet Şimşek. Ostrzegł również, że mało prawdopodobne jest osiągnięcie celu 4 proc. na koniec roku. Susza latem, trwające problemy gospodarcze w krajach Unii Europejskiej, napięcia geopolityczne w Iraku i na Ukraine podnoszą ryzyko, że PKB Turcji pozostanie na poziomie poniżej 4 proc.

Pozytywny wpływ na popyt krajowy może mieć natomiast stabilność polityczna, wzmocniona w następstwie wyborów krajowych oraz obniżenie stóp procentowych.

Źródło: hurriyet.com.tr, haberciniz.biz

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE