Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Sprzedaż udziałów w Ziraat Bankası

Turcja: Sprzedaż udziałów w Ziraat Bankası

Turcja planuje sprzedać w przyszłym roku do jednej czwartej udziałów w Ziraat Bankası, będącego największym w kraju państwowym kredytodawcą, co prawdopodobnie stanie się jedną z największych w kraju ofert giełdowych.

Pierwsze przedstawienie publicznej oferty (IPO) odbędzie się w 2014 roku, jeśli warunki na rynku międzynarodowym będą korzystne. Ziraat jest w Turcji największym państwowym bankiem i drugim co do wielkości pod względem aktywów po İş Bankası, ze swoimi 162,9 miliarda lir (90 mld dolarów) aktywów. Jego zysk netto wzrósł o 26 % w ubiegłym roku do 2,65 miliradów lir.

Dyrektor Generalny, Hüseyin Aydın, powiedział w tym miesiącu, że bank był przygotowywany do ewentualnego debiutu, chociaż nie było ostatecznej decyzji w sprawie terminu sprzedaży jego udziałów. Ziraat, który na przestrzeni lat zajmował się także udzielaniem pożyczek dla sektora rolnego, w ostatnich latach rozszerzył swoją ofertę o klientów i zaczął kłaść nacisk na finansowanie projektów. Ponadto, bank planuje przenieść swoją siedzibę z Ankary do „centralnej stolicy biznesu”, tj. do Stambułu.

W ostatnich miesiącach rząd Turcji skupia się na dużych prywatyzacjach, włączając w to wtórną ofertę o wartości 4,5 biliona lir, tj. 24% udziałów w Halkbank w listopadzie, będącego największym w jego historii sprzedażą akcji.

 

Źródło: todayszaman.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE