Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja : Stambuł a integracja z Unią Europejską

Turcja : Stambuł a integracja z Unią Europejską

To już 25 lat odkąd Turcja stara się dołączyć do UE i 7 lat od rozpoczęcia pełnych negocjacji akcesyjnych. To długi proces, więc większość zdawała sobie sprawę, że zajmie on tyle czasu. Jednak pomysł, że Turcja rezygnuje z członkostwa jak i to, że Europejczycy tracą zainteresowanie członkostwem Turcji,  jest zły. Wręcz przeciwnie, jest to przypadek.

Prawie niezauważone, a godne uwagi postępy w integracji Turcji z Europą odbywają się każdego dnia nie tylko w Stambule, ale też na najniższym poziomie na całej długości i szerokości kraju, z dala od dusznych pomieszczeń negocjacyjnych w Brukseli i Ankarze. Aby zwiększyć wpływ UE na życie zwykłych Turków, został opracowany program krajowy, którego celem jest podniesienie świadomości na temat procesu reform UE i budowanie wspólnych platform na szczeblu prowincjonalnym i lokalnym. Każda prowincja w Turcji ma oddział działający pod auspicjami UE, a specjalne ministerstwo koordynuje się proces reform na poziomie lokalnym. Te lokalne oddziały zmierzają do połączenia z miastami i regionami UE, które dzielą wspólne lub podobne cechy związane z gospodarką i przemysłem. W ten sposób, tureckie miasta mogą nawiązać kontakt z innymi miastami w UE i korzystać z doświadczeń swoich odpowiedników. Kiedy współpraca zostanie ustanowiona, interakcje miasto-miasto zaczynają zbliżać ludzi i rozwijać wzajemne zrozumienie.

Projekt ten obejmuje nie tylko 81 tureckich prowincji, ale również rozszerzono go do mniejszych miast, które chcą być na mapie UE. Obecnie 1.103 tureckich miasta jest związanych z unijnymi odpowiednikami. Interakcje te wykraczają poza tradycyjne „miasta bliźniaczych”, ponieważ w ostatecznym rozrachunku mają na celu pełną integrację z UE. Zwracając szczególną uwagę na obywatelskie i instytucjonalne aspekty Unii, celem programu jest przekonanie zarówno ludność turecką jak i UE, że Turcja w UE to sytuacja korzystna dla wszystkich.

Stambuł jest klejnotem w koronie, tej niemal niezauważonej, przyziemnej integracji na linii Turcja-Europa. Coraz większa liczba Europejczyków odbywa podróż do największego miasta Turcji każdego roku. Stambuł jest w jak ulubiony zestaw Hollywood, filmy takie jak Skyfall Argo i Taken 2 to najnowsze produkcje, które były częściowo realizowane w Stambule. Jednocześnie Stambuł ma największe znaczenie, będąc miastem reprezentującym najwyższe wartości artystyczne i kulturalne – jego majestatyczny urok wykracza poza sceny filmowych. Miasto jest świadectwem harmonii wschodu i zachodu.

Reprezentuje harmonię i różnorodność, odzwierciedlając wielowiekową interakcję między kulturami i religiami.

Stambuł jest odbiciem przeszłości ludzkości i narodu przyszłości. Jego gospodarka wytwarza około jedną piątą krajowego PKB. Miasto reprezentuje harmonię Turcji i jej różnorodności, będąc dawną stolicą Imperium Osmańskiego, która odzwierciedla wielowiekową interakcję między kulturami i religiami.

Stambuł, w ramach projektu „Miasta partnerskie” nawiązał stosunki z 200 miastami na całym świecie. Około 65 z nich to miasta w UE. Moja rola ministra ds.negacjacji z UE ma na celu wzbogacenie tej ostatniej grupy, kładąc szczególny nacisk na unijne perspektywy i instytucjonalizację istniejących połączeń. Istnieje 30 głównych projektów zmierzających do wzmocnienia procesu integracji europejskiej na czele z uczelniami, stowarzyszeniami obywatelskimi i organizacjami pozarządowymi.

W ostatnich miesiącach Stambuł współpracował kulturalnie z Kolonią, stworzył wspólne platformy biznesowe z Barceloną i właśnie zakończył szczyt zrównoważonego rozwoju z Kopenhagą. Dotacje UE zostały wykorzystane na projekt kolejowy linii Stambuł – Ankara. W tej chwili powstają plany budowy trzeciego mostu przez Bosfor, potwierdzając tym samym szczególną rolę Turcji łączącej Wschód z Zachodem.

Przede wszystkim UE to duży projekt, który nie będzie kompletny bez Turcji. UE to spójność społeczna, tolerancja i harmonia. Wszystko, czego potrzebujemy do pełnego sukcesu to jasne i obiektywne widzenie i wzajemna determinacja. Turcja przeszła długą drogę do realizacji swoich zobowiązań. Żądamy równie jasnego określenia wizji od naszych partnerów unijnych.

*        Słowa wypowiedziane zostały przez Egemena Bağışa – Ministra Turcji ds. UE, pełniącego funkcję głównego negocjatora w rozmowach akcesyjnych  Turcji z UE.

 

Źródło:  guardian.co.uk

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE