Home / Kultura / Turcja: Stambuł polskiego Symeona
Symeon - aksam.com.tr

Turcja: Stambuł polskiego Symeona

Jeden z ważnych XVII-wiecznych podróżników i pisarzy pochodzenia ormiańskiego, Symeon z Zamościa, w trakcie swej pielgrzymki do Jerozolimy zatrzymał się na noc w Stambule, gdzie na nowo powstała kolejna antologia jego wspomnień. Pobyt tam przedłużył się ze względu na brak możliwości dojazdu do celu podróży. W Stambule zajmował się przepisywaniem ksiąg biblijnych.

Polski Symeon, który wjechał do Anatolii, Stambuł przemierzył od Hagii Sofii do Hipodromu i dzielnicy Balat do Galaty. Ponadto, towarzysząc sułtanowi aż do końca jego piątkowych modlitw zgromadził notatki w księdze zwanej „Księga podróży polskiego Symeona”. Interesujące szczegóły na temat architektury i życia społecznego okresu odżywają na nowo.

Co za szczęście z powodu obdudowania Hagii Sofii! 

Pewnego dnia poprosiłem jednego mieszkańca i ku zazdrości wszystkich wybrałem się do Hagii Sofii. Zachwycaliśmy się wielkością, rozmiarami i pięknem świątyni kontemplując jej widok i dziękując za to Bogu. Nigdzie nie widzieliśmy takiej budowli. Ten artyzm powinien przyciągać tysiące ludzkich spojrzeń, aby mogli zasmakować jego piękna. W świątyni pewien mężczyzna był cały pokryty ziemią, a także była widoczna duża kolumna pokryta miedzią, która systematycznie parowała. Modliłem się do wielkiego Allaha, aby człowiek, grzeszny jak ja, stał się godnym wstąpienia do Hagii Sofii. Z tego jakże jest szczęśliwy.

Zachwyciłem się Hipodromem!

Naprzeciwko kościoła znajduje się wielki teren zwany Hipodromem. Na placu wznosiła się wielka statua zbudowana z marmuru, na której stały cztery miedziane lwy z prawdopodobnie jeszcze innej statuy. Przechodnie byli zdumieni. Zwykli śmiertelnicy nie mogli uwierzyć, że nie była ona zbudowana przez bogów. Odnalazłszy pałac Konstantyna, udałem się do dzielnicy Balat. Pewien kościół należał w połowie do Europejczyków, w połowie do Ormian, gdzie wspólnie odprawiano obrzędy religijne.

Turcy do tego stopnia kochają swój naród, że na każdej ulicy stoi fontanna. Przechodnie mogą napić się bardzo dobrej wody z naczynek wypełnionych śniegiem. Sułtan każdego piątku udając się na modły do Hagii Sofii, towarzyszy tam i z powrotem uzbrojonym żołnierzom poruszających się konno oraz ważnym osobistościom rządu. Tysiące ludzi wychodzi na ulice, aby w wielkich emocjach zobaczyć sułtana.

Powyższe subtytuły pochodzą z notatek Symeona, które zostały opublikowane w artykule przez Seray Şahinler na portalu „aksam.com.tr”.

Magdalena Malec

Źródło: aksam.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE