Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Stambuł siedzibą ONZ?

Turcja: Stambuł siedzibą ONZ?

Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że Stambuł powinien być jedną ze światowych stolic ONZ. „Wierzę, że metropolia jako siedziba organizacji, będzie przyczyniać się do światowego pokoju, sojuszu cywilizacji, tolerancji i do sprawiedliwego rozwoju gospodarczego na świecie” – oznajmił w poniedziałek 8 kwietnia na 10. sesji Forum Leśnego ONZ w Stambule.

Erdoğan powiedział, że wszystkie dziewięć poprzednich sesji na forum ONZ dotyczących lasów odbyło się w Nowym Jorku, dodając, że Stambuł był pierwszym miejscem gdzie zorganizowano sesję, poza główną siedzibą ONZ w Nowym Jorku.

Stambuł to znane miasto, gdzie stykają się niemal wszystkie kultury i narody świata – dodał Erdoğan.

Co więcej, nie tylko sam Erdoğan chce zmian. Przedstawiciel ONZ Richard Falk wzywa do utworzenia światowej siedziby i chce by była ustanowiona właśnie w Stambule. Falk Albert G. Milbank, emerytowany profesor prawa międzynarodowego w Princeton, mówi, że Stambuł spełnia kryteria dla „światowej stolicy”, ponieważ jest „miejscem turystycznym, bezpiecznym i jest w stanie podtrzymać najdelikatniejsze rozmowy dyplomatyczne” oraz „zyskał wiarygodność gospodarczą i polityczną w czasach, gdy wiele innych państw ją utraciło”. Falk twierdzi również, że Turcja ma doskonale łączy religijne i świeckie aspekty, stroniąc od czystego sekularyzmu, który jest powszechny w innych siedzibach organizacji międzynarodowej.

Falk jednak nie zwrócił uwagi na to, że w Turcy to oficjalnie w 99,8% muzułmananie, a polityka rządu przesuwa się coraz bardziej w kierunku tłumienia niemuzułmańskimi głosów i punktów widzenia innych niż muzułmańskie. Turcja jest sojusznikiem USA i członkiem NATO, ale jest to również kraj, który zmienił się radykalnie w ciągu ostatniej dekady.

Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan jest również bardzo krytyczny w kwestii Izraela, zwłaszcza w kontekście relacja Izraela i Palestyny​​. Niedawno, w marcu tego roku, Erdoğan wezwał Izrael do „zatrzymania brutalnych ataków przeciwko Palestyńczykom i zakończenia masakry i rozlewu krwi.”

ONZ ma główną siedzibę w Nowym Jorku, zaś dodatkowe biura w Genewie, Wiedniu oraz Nairobi. Dołączenie Stambułu do tej grupy byłoby niewątpliwie precedensową sprawą.

Źródło: turkishpress.com, breitbart.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE