Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Stan energetyki w 2012 roku

Turcja: Stan energetyki w 2012 roku

kuyu

Minister energetyki i zasobów naturalnych, Taner Yıldız, w czasie konferencji zorganizowanej przez Turecki Komitet przy Światowej Radzie Energetycznej, zaprezentował raport „Turcja 2012″, w którym przedstawił dane na temat sytuacji energetycznej Turcji w 2012 i jej potrzeb w 2013 roku.

Dynamicznie rozwijająca się gospodarka turecka będzie potrzebować zwiększonych dostaw energii, które w planach rządu powinny być w coraz większej ilości pozyskiwane z odnawialnych i krajowych źródeł.

W 2012 roku nastąpił wzrost produkcji energii o 4 tysiące 100 megawatów, tym samym osiągając łączna wysokość 58 tysięcy megawatów. Bardzo duża część tej energii pochodzi od producentów prywatnych. Minister Yıldız podkreślił celowe zmniejszenie udziału państwowego w produkcji energii na rzecz produkcji prywatnej, co pozytywnie oddziałuje na konkurencję w tym sektorze.

Mimo importowania z zagranicy prawie całkowitej ilości zużywanej w Turcji ropy naftowej i gazu ziemnego należy podkreślić, że dzięki zainicjowanym poszukiwaniom tych surowców na terenie kraju w ciągu ostatniej dekady krajowe wydobycie ropy i gazu zwiększyło się 13-krotnie. Znaczenie krajowych poszukiwań i odkryć tych surowców wyraża fakt, iż 10 lat temu cena 1 baryłki ropy naftowej wynosiła 22 dolary, podczas kiedy teraz wynosi średnio 122 dolary.

W latach 80-tych ubiegłego wieku kilka źródeł ropy naftowej w Turcji zostało zabetonowanych z powodu wysokich kosztów wydobycia 1 baryłki w stosunku do ówczesnych niskich cen tego surowca. Minister Yıldız zaznaczył, że z tych dawniej zabetonowanych 6 źródeł znów wydobywa się ropę, w pobliżu miast takich jak Şanlıurfa, Diyarbakır i Adıyaman. Planowane jest otwarcie kolejnych, dawniej zamkniętych źródeł.

Odnosząc się do planowanej budowy elektrowni atomowych minister wyjaśnił, że w chwili obecnej rozważa się wzniesienie 4 obiektów. Elektrownia w Synopie, nazywana niekiedy drugą, potrzebuje aż do 25 miliardów dolarów nakładów.

W planach ministerstwa energetyki pojawiła się także prywatyzacja wielkich zapór i hydroelektrowni Atatürk oraz Keban na rzece Eufrat.

Źródła: cnnturk.com, sondakika.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE