Home / Polityka / Turcja: Starcia demonstrantów z policją w południowo-wschodnim Diyarbakirze

Turcja: Starcia demonstrantów z policją w południowo-wschodnim Diyarbakirze

W sobotę 14 lipca w południowo-wschodnim rejonie Anatolii w mieście Diyarbakir doszło do walk ulicznych. Siły policji starły się z protestującymi, którzy chcieli uczestniczyć w pro-kurdyjskim pochodzie. Pochód został zaplanowany i zorganizowany przez Partię Pokoju i Demokracji (BDP), a jego celem był protest przeciw licznym zatrzymaniom w śledztwie dotyczącym Unii Społeczności Kurdyjskich (KCK). Protestujący żądali też uwolnienia odsiadującego dożywocie za separatyzm Abdullaha Öcalana, byłego lidera zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Lokalne władze nie zezwoliły na marsz, decyzje tłumacząc między innymi znalezieniem w mieście w rejonie Bağlar w opuszczonym domu kilku sztuk broni i zapasu amunicji, oraz zbliżającą się rocznicą zamachu PKK,  w której w zeszłym roku zginęło trzynastu tureckich żołnierzy.

Jako że protestujący mimo zakazu dalej planowali pojawienie się w Diyarbakirze, lokalne władze wprowadziły nadzwyczajne środki ostrożności – w mieście pojawiły się pojazdy opancerzone. W gotowości było 10.000 policjantów, których sprowadzono do Diyarbakiru ze Stambułu, Izmiru, Erzurum, Batmanu, Hatayu i innych miast.  Zwykli mieszkańcy spędzający czas w parkach miejskich zostali zmuszeni do ich opuszczenia jako że władze zakazały korzystania z nich tłumacząc się kwestiami bezpieczeństwa.

W efekcie spotkania obu sił doszło do starć między protestujacymi i policją. Służby powstrzymywały grupy protestujących próbujących dotrzeć na skwer Istasyon, z którego pochód miał ruszyć. Protestujący rzucali w funkcjonariuszy kamieniami, policja natomiast użyła gazu pieprzowego i armatek wodnych. Pervin Buldan, członek BDP w przepychankach tłumu z policją złamał nogę.

Protestujący należący do BDP w ramach dalszego protestu spędzili noc w parku Sümer.

Przedstawiciel lokalnych władz Mustafa Toprak ogłosił, że w czasie walk zatrzymano 85 protestujących. Dziesięciu policjantów zostało rannych.

Premier Turcji skrytykował Partię Pokoju i Demokracji za upór w sprawie marszu pomimo wcześniejszej decyzji władz zakazującej pochodu.

Opozycyjna Republikańska Partia Ludowa natomiast skrytykowała interwencję służb.

 

Źródło: gazetediyarbakir.com, hurriyet.com.tr

 

About Karolina Pedich

KOMENTARZE