Home / Społeczeństwo / Turcja: Strajk pracowników sektora publicznego

Turcja: Strajk pracowników sektora publicznego

W środę 23 maja w Turcji rozpoczął się jednodniowy strajk pracowników sektora publicznego. Negocjacje z rządem w sprawie podwyżek nie powiodły się i zostały oficjalnie zakończone w ubiegły weekend. Związki zawodowe ogłosiły, że rządowa propozycja podwyżki o 3,5% w pierwszej połowie roku i o 4% w drugiej połowie jest niewystarczająca.

O piątej rano stanęło stambulskie metro. Przynależący do związków nauczyciele nie zjawili się w pracy. W niektórych  miastach również lekarze odmawiali wykonywania swoich codziennych obowiązków. Tysiące strajkujących wyszły na ulice Ankary. Protesty miały również miejsce w Stambule, gdzie na Alei Niepodległości zebrały się 4 tysiące osób, a także w miastach takich, jak Izmir, Erzurum, Konya, Mersin, Antalya, Aydın, Eskişehir i Diyarbakir, gdzie w starciu z policją zostało rannych 10 osób – w tym 3 policjantów.

W opinii członków rządu negocjacje ze związkami były uczciwe. Deputowany z ramienia Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), Hüseyin Çelik, komentując wczorajsze wydarzenia powiedział, że jeżeli pracownicy sektora publicznego dostaliby od rządu lepszą propozycję, spowodowałoby to poważne obciążenie budżetu. – „Jeżeli ktoś dostanie więcej, komuś innemu będziemy musieli zabrać” – powiedział Çelik.

 

Źródło: www.cnnturk

 

About Karolina Pedich

KOMENTARZE