Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Strata dochodów z podatku w związku z przemytem papierosów

Turcja: Strata dochodów z podatku w związku z przemytem papierosów

hurryiyetdailynews.com - turcja

Według Konfederacji Tureckich Rzemieślników i Handlowców (TESK) jedna na pięć paczek papierosów w Turcji jest przemycana. TESK zauważył też, że w konsekwencji Turcja traci od 4 do 5 miliardów lir tureckich z wpływów podatkowych w każdym roku.

W ostatnich latach przemyt i podrobiony tytoń uderzyły zwłaszcza w handel spożywczy. Podczas gdy jedna na pięć paczek papierosów jest przemycana w Turcji (na ogół), jedna na dwie jest przemycana w południowo-wschodniej części kraju, a zwiększenie podatku spowoduje tylko zwiększenie przemytu w całym kraju.

Cena wielu paczek papierosów wzrosła o lirę po tym jak zwiększono podatek pierwszego dnia w 2013 roku. Według Bedevi Palandökena z TESK sprzedawcy zapłacili podatek w wysokości 5,7 lir tureckich od produktu wartego na rynku 7 lir, podczas gdy przemytnicy nie byli poddani żadnemu opodatkowaniu. Odzyskanie utraconych 5 miliardów lir z podatku dałoby państwu tureckiemu wystarczające fundusze na budowę nowego mostu Bosfor i to w dodatku co roku.

Przewodniczący TESK chwalił rząd za walkę z przemytem, zauważając, że rynek właśnie rozpoczął się odbudowywać ze względu na wprowadzenie nowych przepisów. Policja przejęła dużą ilość przemycanych papierosów w ostatnich dniach, w tym 225.000 paczek tylko podczas jednej operacji w dziewięciu prowincjach, głównie w południowej Turcji –  podała anatolijska agencja informacyjna. Kolejne 10.000 paczek skonfiskowano w północno-zachodniej prowincji Kırklareli dzień wczesniej – poinformowała agencja informacyjna Doğan. Natomiast 5 stycznia 80.000 paczek zostało przejętych w centralnej Anatolii, w prowincji Çankırı.

W tym samym czasie, nowa polityka podatkowa dotycząca oleju silnikowego (tzw. 10 numara), który jest również wykorzystywany jako paliwo, spowodowała ogromne straty podatkowe i dewastację środowiska naturalnego, jak twierdzą tureccy urzędnicy. Podwyżka podatku od oleju mineralnego zmniejszyła sprzedaż oleju, uważa sekretarz Stowarzyszenia Przemysłu Naftowego (PETDER), Erol Metin.

Przed podwyżką podatku cena tego oleju wynosiła 3 liry za litr i sprzedawcy zyskiwali wszystkie 3 liry. Teraz muszą płacić połowę ceny w formie podatku. Przewodniczący PETDER, Ahmet Erdem, powiedział, że problem można rozwiązać, usuwając zapasy „10 numara” z rynku.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE