Home / Społeczeństwo / Turcja: Światowej sławy złote bransoletki z Diyarbakır

Turcja: Światowej sławy złote bransoletki z Diyarbakır

bizuteria_Diyarbakir.KiS.Turcja

Złote bransoletki o charakterystycznym wzorze przypominającym plecionkę, których wyrób stanowi część tradycji rękodzieła artystycznego miasta Diyarbakır, miały swoją premierę ostatnio na Dalekim Wschodzie. Swym niepowtarzalnym i wyjątkowym urokiem przyciągnęły sławę niemalże całego świata.

Podczas międzynarodowych targów jubilerskich, które odbyły się w Tajlandii, Izbę Jubilerów i Złotników Diyarbakır reprezentowało 30 rzemieślników.

Biżuterię z Diyarbakır promowaliśmy również w 2012 roku w Dubaju oraz we Włoszech. Bransoletka wykonana z 22-karatowego złota przyciągnęła zdecydowanie więcej uwagi w Tajlandii, aniżeli w  Europie – powiedział prezes Izby Jubilerów i Złotników Diyarbakır Mustafa Akkul.

Biżuteria wyrabiana jest przy użyciu specjalnej techniki oraz narzędzi, które od początku sięgającej dwa wieki tradycji nie uległy zmianie. W związku z unikatowym charakterem samego procesu wyrobu, jaki i powstającej w jego wyniku samej biżuterii, w Tureckim Urzędzie Patentowym złożono już stosowny wniosek, o czym poinformował Akkul.

Coraz częściej tradycyjne bransoletki zaczęto przyozdabiać drogocennymi kamieniami, jednak w dalszym ciągu największa popularnością cieszą się te wyrabiane według najstarszych wzorów odzwierciedlających unikalność rękodzieła i spuściznę  Diyarbakır.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE