Home / Polityka / Turcja świętuje 90. rocznicę proklamowania Republiki
Święto Republiki - aa.com.tr

Turcja świętuje 90. rocznicę proklamowania Republiki

Obchody Dnia Republiki Turcji rozpoczęły się w Anıtkabir – mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, założyciela tureckiej Republiki, w stolicy Turcji w Ankarze.

Prezydent Turcji Abdullah Gül złożył wieniec w kształcie księżyca i gwiazdy z białych i czerwonych goździków na grobie Atatürka, po czym razem z innymi uczestnikami wydarzenia odśpiewał hymn narodowy.

W uroczystości wzięli udział liczni państwowi i wojskowi urzędnicy, w tym Marszałek Sejmu Cemil Çiçek, premier Recep Tayyip Erdoğan, Prezes Trybunału Konstytucyjnego Haşim Kılıç, Szef Sztabu Generalnego Tureckich Sił Zbrojnych Necdet Özel oraz przedstawiciele partii opozycyjnych.

Dzień Republiki Turcji obchodzony jest w dniu 29 października jako upamiętnienie proklamowania Republiki Tureckiej w 1923 roku przez Mustafę Kemala Atatürka. Po deklaracji i głosowaniu w Zgromadzeniu Narodowym Turcji  Atatürk jednogłośnie został wybrany na pierwszego prezydenta państwa.

Źródło: aa.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE